Zuhair Salem, Bülbülzade Vakfı’nı Ziyaret Etti

0
222

İhvan-ı Müslim’in Avrupa Temsilcisi mütefekkir, yazar Zuhair Salem, Suriye Eğitim Geliştirme Heyeti Başkanı Abdulmelik Olabi ve beraberindeki heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

İhvan-ı Müslim’in Avrupa Temsilcisi mütefekkir, yazar Zuhair Salem, Suriye Eğitim Geliştirme Heyeti Başkanı Abdulmelik Olabi, Dr. Muhammed Abdulhay, Abdulvasıl Vefa ve Vaad Partisi Genel Başkanı Saad Vefai’den oluşan heyet Bülbülzade Vakfı’nı ziyaret etti.

Türkiye ile sağlam ilişkiler geliştirmek istiyoruz

1 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyarette konuşan Zuhair Salem, “Suriye mücadelesinde doğru fikirlerin yayılması çok önemli. Yaşadığımız günleri iyi biliyor, iyi tahlil ediyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimizden çok umutluyuz. Hiçbir ülke bizi rahat bırakmıyor, Türkiye ile ilişkilerimizi koparmaya çalışıyorlar. Genel olarak neler yapabileceğimizi ortaya koyacağımız ortak bir çalışmamız olmalı. Karşılıklı tecrübelerimizi paylaşarak geleceğe yönelik neler yapabiliriz onu konuşmalıyız. 10 gün önce yaptığımız istişare toplantısında Türkiye ile nasıl ortak çalışmalar yapabiliriz onu konuştuk. Türkiye ile kardeşlik ilişkilerine dayalı sağlam ilişkiler geliştirmek istiyoruz.” dedi.

Burada asıl iş insani kalkınmadır

Bülbülzade Vakfı Turgay Aldemir ise “Türkiye’deki Suriyelilerin örgütlenmesi bilgilendirmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. Bu konuda sizinle çalışmak istiyoruz. Bizim de gündemimizin büyük kısmı bu konu meşgul ediyor. Sizlerin tecrübesi ve birikimi ile bizlerin çabasının aynı noktaya yönelmesi işleri hızlandırır. Batılılar bu konuda Türkiye’yi rahat bırakmıyorlar. Herkes Türkiye üzerinden İslam dünyası üzerinde rol çalma yarışına girmiş. Suriyeli eğitimli, üstün yetenekli, topluma önderlik edecek insanları ya itibarsızlaştırıyorlar, ya katlediyorlar, ya da batıya taşıyorlar. Afganistan savaşı çıktığı zaman Pakistan Hindistan’la askeri ve ekonomik olarak başa baş mücadele ediyordu.  Ama oraya gelen yüz binlerce Afganistanlının içinden yöneticiler Avrupa’ya götürüldü, Pakistan’da süreci yönetemedi. Bugün Pakistan’ın Hindistan’la mukayesesi bile mümkün değil. Biz bu sorunu ortak bir şekilde yönetebilirsek iki Almanya’nın birleşmesi gibi buradan huzur çıkarırız. Bu açıdan Afganistan ve Pakistan’ın durumu bize ne yapmamız gerektiği konusunda fikir veriyor. Suriye meselesinde yardım, barınma, gıda bu işin ilk basamağıdır. Asıl iş burada insani kalkınma, bu kalkınmanın örgütlenmesi ve sürdürülebilir hale getirilip yeni kuşaklara iletilmesidir. Bu konuda İhvan’a çok büyük sorumluluk düşüyor. Biz batılıların bu konuya daha fazla müdahale etmesini art niyet olarak görüyoruz.” dedi.

Ziyaret sonunda Turgay Aldemir yeni çıkan Muhasebe ve İnşa Sürecinde Aklı Selim kitabını Zuhair Salem’e hediye etti.

.

.