Zeki Baba’ya Başbakandan Telefonla Mesaj…

0
179

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beni telefonla arayarak, özgürlüğün tadını sordu.

 

28 Şubat sürecinde tutuklanan ve denetimli serbestlik kapsamında tahliye edilen Zekeriya Şengöz’ü Başbakan, basın açıklamasından sonra telefonla arayarak geçmiş olsun mesajını iletti.  Kendisi için yurdun dört biryanından gelen sevenlerini karşılama esnasında arayan Başbakanla yaptığı telefon görüşmesi hakkında Şengöz şunları söyledi: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan beni telefonla arayarak, özgürlüğün tadını sordu. Onun içten ve yürekten konuşması gerçekten insanı çok etkiliyor ve duygulandırıyor. Bu toplumda her kesim insanla böyle hemhal olması, herkesin acısını, sancısını, yokluğunu, ızdırabını duyması, hissetmesi, fert fert araması ve acımıza ortak olması içinde yaşadığımız toplumda çok takdire şayan bir husustur" dedi.

Başbakanın telefonda kendisine ne söylediğinin sorulması üzerine Şengöz, "Çocukları sordu, özgürlüğün tadını sordu, hürriyete kavuşmanın nasıl olduğunu sordu. Ben de hepten teşekkür ettim" diye konuştu.   

Şengöz, "Siz dışarı çıktınız ancak içeride arkadaşlarınız kaldı, onlarla ilgili ne söyleyeceksiniz?" sorusunu da; "Fahri Memur arkadaşım içeride şu an. Sanki benim yarı parçam içeride kaldı. Çünkü yaklaşık 7-8 yıldır beraber yattık" yanıtını verdi.

Şengöz, içeride çekilen şeylerin telafisinin zor olduğunu anlattı.

 "Allah kimselere göstermesin. Ben 1965-70 yıllardan beri kendime çeki düzen vermeyi, inançlı bir insan olarak yaşamayı hedefledim. Odur budur yaşamaya çalışıyorum. Bu yaşam mezara kadar devam edecek."

Zekeriya Şengöz'ün eşi Sevde Şengöz de her karanlığın bir aydınlığı olduğunu ve Allah'ın aydınlık günleri kendilerine gösterdiğini kaydetti.

28 Şubat'ın sürecinin hem kendileri hem de diğer mağdurlar açısından çok zor geçtiğini ifade eden Şengöz, şöyle dedi:

"İnsanın zihninde, beyninde çok tahrip edilmiş anılar kaldı hatıralar kaldı. Dökülemedik, hep içimize gömdüğümüz şeyler oldu. Geriye dönüp baktığında bir rüya gibi geçmiş ama bir rüya gibi değildi aslında, yaşanarak geçti. Zordu ama hamdolsun inançlıydık, birdik, beraberdik."

Kendisini çiçeklerle karşılayan Şengöz'ün torunu İrem Kırma da, önceden hapishanede ziyaret ettiği dedesinin çıkmasına çok sevindiğini dile getirdi.