‘Zeki Baba’ Yarın Tahliye Ediliyor

0
254

28 Şubat post modern darbesi sonucu ‘ihtimale binaen’ cezaevinde tutulan Zekeriya Şengöz, yarın saat 12 00’da cezaevinden çıkıyor.

 

Bilindiği gibi 28 Şubat’ta pilot il seçilen Malatya’da önce şehrin karışmasına neden olacak girişimlerde bulunulmuş, ardından yüzlerce masum insan evlerinden, iş yerlerinden alınarak sorgu ve işkencelerden geçirilmiş ardından cezaevlerine atılmış, niceleri de yerlerinden, yurtlarından edilmişti. Tüm Türkiye’yi karabasan gibi saran bu sürecin Malatya’ya dönük yüzü daha da ağır olmuştu.

 

Malatya’da, ‘Daha iyi bir nesil nasıl yetiştirilir, zararlı alışkanlık ve maddelerden gençler nasıl uzaklaştırılır?’, ‘Daha iyi bir Türkiye nasıl inşa edilir?’ diye kafa yoran, ‘Allah’ın razı olacağı bir nesil nasıl yetiştirilir?’ diye gecesini gündüzüne katanlardan biri de hiç şüphesiz Malatyalı inançlı gençliğin ‘Zeki Babası’ olan Zekeriya Şengöz’dür.

 

Derdi ve davası olan inançlı bir gençlik yetiştirmekten başka amacı ve çabası olmayan, hiçbir silahlı eyleme katılmak şöyle dursun; böyle bir söylemi bile kökten reddeden Zeki Baba, tam 8 yıldır cezaevinde yatmakta. Ortada ne bir suç ne bir belge ne de bir cürüm unsuru olmadan. Kimsenin ne canına ne malına ne özgürlüğüne halel getirme durumu yaşanmamışken. Tam 8 yıl… Aynı akıbet, kendisiyle birlikte kader birliği yapmış Fahri Memur için de geçerli. Zeki Baba ve Fahri Memur’un yargılandığı mahkemeler adeta bir İstiklal Mahkemesi olmuşlardı. Suç yok ama ilerde belki suç olabilecek eylemlerde bulunabilirler(!) diye…

 

Bulunduğu ortamı Medrese-i Yusufiye’ye çeviren; bilinçsizce suç işleyerek cezaevlerine giren vatandaşlarımızı düştükleri bataklıktan kurtarma mücadelesi veren Zeki Baba, nihayet “denetimli serbestlik”ten yararlanarak cezaevinden çıkıyor.

 

27 Mayıs Salı günü saat 12. 00’de tahliye edilecek olan Zekeriya Şengöz’ü sevenler ve aynı sıkıntılı süreçten geçerek mağduriyet yaşamış olan insanlar aynı saatte Malatya E Tipi Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nun önünde bir basın açıklaması yapacaklar.

 

Öte yandan aynı gerekçeyle Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Fahri Memur ise bir süre daha cezaevinde kalmaya devam edecek. Memur’un tahliyesi Kasım ayında gerçekleşecek. 

 

28 Şubat sürecinde terör örgütü lideri olmakla yargılanan ağabeyi Ramazan Kayan’a yardım ve yataklıkla suçlanan Nurettin Kayan ise 3 yıl 9 aylık hapis cezasının Yargıtay’ca onanması sonrasında Bursa cezaevinde hapis yatmaya devam ediyor. Öz yurdunda garip olmak bu olsa gerek…