“Yüzyıllık Tarihi Yeniden Okumak” Konferansı Düzenlendi

0
179

Malatya Meşale Derneği Öğretmenler Komisyonunun aylık olarak düzenlemiş olduğu konferansın bu ayki konuğu Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar oldu.

Meşale Derneği Öğretmenler Komisyonu tarafından aylık olarak düzenlenen konferansın bu ayki konuğu Tarihçi Yazar Hüseyin Özhazar oldu.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan konferans, Meşale Derneği  Öğretmenler Komisyonu Başkanı Sabri Güneş’in açılış konuşması ile devam etti.

"Yüzyıllık Tarihi Yeniden Okumak" konferansında konuk olan Hüseyin Özhazar; “Müslüman Devletlerin yaptığı fetihlerle sadece topraklar değil, gönüller de fetih edildi, 900 yıllık Endülüs hakimiyeti sırasında sanata, kültüre, eğitime bilime birçok eser kazandırıldı. Batının istilası ile kaybedilen topraklarda geriye dönüp baktığımızda Endülüs topraklarında birçok eseri bir çok mimariyi ve zihinsel düşünceyi bıraktığımıza değindi. 

Anadolu hiçbir zaman normal bir coğrafya olmadı tam tersi Anadolu her zaman diriliş mayamızın atıldığı coğrafya olmuştur ve olmaya devam edecektir. Anadolu bugün bir umut ışığıdır” diyerek sözlerini sonlandırdı.