Yüz Yıl Sonra Tekrar Tarih Sahnesine Çıktık

0
158

15 Temmuz darbe girişimini değerlendiren Gazi Kılıçparlar: Anadolu insanı, yüz yıl aradan sonra tekrar tarih sahnesine çıkarak, ikinci defa “Çanakkale Geçilmez!” dedi.

Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı ve Ülfet Derneği YK Başkanı İlahiyatçı Yazar Gazi Kılıçparlar, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

İşte Kılıçparlar’ın “15 Temmuz Gecesi Yürümeseydik!” başlıklı yazısı:

Önemli bir süreçten geçiyor, eski ile yeni arasında ince bir çizgide bulunuyoruz. Buradan yeni ve kuvvetli bir çıkış gerçekleştirmek durumundayız.

Anadolu insanı tarihi misyonuna sahip çıktı, üzerinde bulunmuş olduğu kadim medeniyet değerlerini gördü ve yüz yıl aradan sonra tekrar tarih sahnesine çıkarak, ikinci bir defa “Çanakkale Geçilmez!” dedi.

Yaşanan süreci daha iyi anlayabilmek için şu sorunun cevabını ortaya koymamız gerekiyor;

O gece yürümeseydik ne olurdu?

O gece yürümeseydik! Bugün özgür bir milletten, bağımsız bir ülkeden söz edemezdik.

O gece yürümeseydik! Yüz yıl önce açılan parantezi bir asır daha kapatma şansı ve ihtimalini kaybetmiş olacaktık.

O gece yürümeseydik! 16 Temmuz sabahı başka bir ülkeye gözlerimizi açacaktık.

O gece yürümeseydik! Sabaha, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği, insanların evlerinden tek tek alınarak bilinmeyen yerlere götürüldüğü, infaz listelerinde bulunan binlerce insanların katledildiği, karanlık yarınlara uyanacaktık.

O gece yürümeseydik! Başta ABD ve AB ülkelerinin, Türkiye’deki yeni yönetimi (Darbecileri) tanıdığını ifade eden tebrik telefonları ard arda gelmeye başlayacak, ABD başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Şansölye Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve daha birçoğu sözde insan hakları ve hukuk çerçevesinde hareket edilmesi hususunda demeçler verecek ve bütün bunlar haber ajanslarına son dakika haberleri olarak yansıyacaktı.

O gece yürümeseydik! Her platformda “Dünya beşten büyüktür” diyen; “One Minute!” ifadesinin sembol ismi Reisi yalnız bırakmış olacak, yüzümüze bulaşan bu kara lekeyi bir ömür taşıma zilleti ile yaşayacaktık.

O gece yürümeseydik! Gazze, Filistin, Balkanlar, Mogadişu ve bütün mazlum coğrafyaların beklentilerini boşa çıkaracak, koca İslam dünyasının ümidini yok etmiş olacaktık.

O gece yürümeseydik! Uzun bir süre daha sadece münkerin tanımını yapıp onu nehyetmenin uğraşı içerisinde kalıp, Marufa dair düşünce, plan ve projelerimizi küçücük de olsa ortaya koyabilme şansına doğru çırpınacak ve kendi dar koridorlarımızda kapalı devre çalışmalar yürüten yapılara evrilecektik.

O gece yürümeseydik! Bugün aramızda dolaşan badem bıyıklı abi ve Bank Asya önlerinde cevşen okuyan ablaların himmetini bekler gözler ile ortalıkta dolaşacak, bugün gözden kaçırmaya çalıştığımız dershanelerine gönderdiğimiz çocuklarımızdan bahsetmeye başlayacak, bilmem kaç yıl zaman gazetesine abone olduğumuzu ifade edecek, himmet toplantılarında ne kadar bağışlarda bulunduğumuzun ispatını ortaya koymanın zilletine yuvarlanacaktık.

O gece yürümeseydik! Markete gıda maddesi almaya koşanlarla tek geçim kaynağı olan ekinini ateşe veren insanımızı göremeyecektik.

O gece yürümeseydik! Darbeleri kesen selaları değil, cenazelerimize okunan selaları duyacaktık.

O gece yürümeseydik! Paletlerin altına yatan, tankların üzerine çıkan, sokağa çıkma yasağını evlere girmeme yasağı olarak değiştiren, meydanlarda onurunun nöbetini tutan Anadolu insanının dinine, diyanetine bağlı şahlanışını göremeyecektik.

Ama bu millet o gece yürüdü! Onuruna, bağımsızlığına, tarihi misyonuna, çocuklarının geleceğine ve değerlerine sahip çıkarak, tarih yazdı.

Anadolu insanı, mızrakların ucuna Kur’an-ı Kerimleri takarak ümmeti aldatan Emevi siyasetini erken gördü ve sözde bizim askerimizin elbisesi içerisindeki hainleri gördü ve arkasındaki yabancı elleri kırdı. Totemler ve semboller üzerinden aldatılamayacağını net bir şekilde ortaya koymuş oldu.

O gece yürüdük ve Yeni Türkiye’nin doğuşuna şahitlik yaptık.

 

Gazi KILIÇPARLAR

Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı ve Ülfet Derneği YK Başkanı