Yürü Dergisi, 3. Sayısı ile Okurlarıyla Buluştu

0
323

Aylık Düşünce Edebiyat Hareket Dergisi Yürü, “15 Temmuz” dosya konusuyla Şubat-Mart sayısı olarak okurlarıyla buluştu.

Yürü'nün 3’üncü sayısı uzun bir aradan sonra editörünün ifade ettiği gibi o geceyi unutmamak, unutturmamak, gündemden düşürmemek için “15 Temmuz” dosya konusuyla çıktı.

Yürü  “Siz kahramanısınız çelik dişliler arasında direnen insanlığın” ifadelerinin yer aldığı kapakla okurlarını karşıladı. Derginin arka kapağında ise Şehit Ramazan Sarıkaya’nın şehadetine şahitlik ediyoruz.

Derginin söyleşilerinde Yazar Hüseyin Su ve Doç. Dr. Ramazan Yıldırım yer alıyor. “Yazmak ve Öykü” üzerine gerçekleştirilen söyleşide Hüseyin Su “Yazmak da aynen ateş etmek gibi bir tetik düşürmekle başlar ve biter.” diyor. Doç. Dr. Yıldırım ise söyleşinde “Şiddet ve Terör”ü ele alarak “Kendisi gibi olmayanı ötekileştirip dışlamak modern dönem hastalığıdır ve maalesef İslam dünyası da bu hastalıkla mualleldir.” ifadelerini kullanıyor. 

Derginin ilk sayfasında Amine Çelik’in Şehid Ramazan Sarıkaya’yı anlattığı “Bir Cümle” yazısı yer alıyor. Ramazan Sarıkaya anısına titizlikle kaleme alınmış başka yazıların olduğunu da görüyoruz. Zehra Aldemir “Sen Aydınlatırsın Geceyi” yazısını şu ifadelerle sonlandırmış: “Artık biliyoruz; karıncalar kayaların üzerinden seçilemiyorsa, zihin tutulmasında gözlerimiz karardıysa, göz gözü görmüyorsa, ışıklarımızı yitirdiysek, sen aydınlatırsın geceyi Ramazan abi.”   Musab Erkuş ise “Hakkını helal et…” yazısıyla Ramazan Sarıkaya’nın şehadetini anlatıyor.

Eren Özkaradeniz’in “Ne Kaldı” ve Ruveyda Bostancı’nın “Taş Küreli Bir Yok” şiirlerinin yer aldığı dergide şiddet ve terör temalı çarpıcı yazılar da bulunuyor. Rümeysanur Erikli yazarı Ahmet Özel olan “İslam ve Terör” kitabını analiz etmiş. Esma Özer terör temalı çeşitli belgeselleri “Ekrandan Artakalan” isimli sayfasına taşımış.

Şehadet Gerçek’in “Yol Mu Dayanır?” başlıklı yazısında dergi  misyonumuzu anlatan şu ifadeler dikkat çekiyor: “Bizler,16 Temmuz sabahı bize yasaklayacakları her şeye bugün daha sıkı bağlanarak, daha çok heyecanlanarak, daha iyi kavrayarak ve daha iyi anlatarak yürüyoruz.”

Yürü’yü etraflıca incelemek isteyenler dergiye Anadolu Öğrenci Birliği(AÖB) İl Temsilciliklerinden ulaşabilirler. Dergiye yazı göndermek isteyenler ise yurudergi@gmail.com adresinden bizimle iletişime geçebilir.