Yurt Anlayışını Yeniden Tanımladık

0
Yurt Anlayışını Yeniden Tanımladık

Bülbülzade Öğrenci Yurtları Genel Müdürü Sıddık AKDOĞAN, yurt anlayışına getirdikleri yenilikler nedeniyle 2014-2015 Akademik Yılını tam kapasite kullanımıyla tamamladıklarını söyledi.

– Konaklamaktan ibaret sayılan yurt anlayışını; sağlıklı yaşam, kültür-sanat, medya, toplumsal duyarlılık alanlarıyla yeni bir konsepte dönüştüren Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ve Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu; öğrencilerine aile ortamı sunuyor.

– Bülbülzade Öğrenci Yurtları, bulundukları konum nedeniyle Gaziantep’teki dört üniversitenin öğrencileri tarafından da tercih ediliyor; fakat Gaziantep Üniversitesine yürüme mesafesinde olması nedeniyle bu üniversite öğrencileri tarafından daha çok tercih ediliyor.

– Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu 184;  Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu 160 kapasiteli. Her iki yurtta da 4 kişilik odalar, sosyal alanlar, şark odaları, konferans salonları, mescit ve dinlenme alanları, her katta ders çalışma odası, su sebili, çamaşır yıkama-kurutma makineleri, ütü masası, lavabo ve duşlar bulunuyor.

Başarılı bir yılı geride bırakan Bülbülzade Öğrenci Yurtlarını, Genel Müdür Sıddık Akdoğan anlattı. 

Sizi yurt olarak farklı kılan nedir. Öğrenciler sizi neden tercih ediyor?

Bildiğiniz gibi öğrencilerin farklı istek ve öncelikleri vardır. Vakıf olarak yurt inşasına karar verdiğimizde öğrencilerin ilgi alanlarına nasıl cevap verebiliriz sorusunu sürekli aklımızda tuttuk ve bunun sonucunda sadece bir yurt binası yerine; içinde spor akademisi, sanat akademisi, medya akademisi, eğitim akademisi, kafe ve kütüphanenin de yer aldığı Bülbülzade Eğitim ve Hizmet Merkezi doğdu.

Eğitim ve hizmet merkezinde hangi birimler var?

Eğitim ve hizmet merkezinde Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı, Bülbülzade Aygün Erkek Öğrenci Yurdu ve Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdunun yanı sıra çeşitli lisanslı sportif faaliyetleri, havuz, fitness ve spor salonlarını bünyesinde bulunduran İstikrar Spor Kulübü; kültür-sanat faaliyetleri ve ilgili kursları için Katre Sanat Merkezi, Dini ilimler, sosyal bilimler, dil, tarih ve iletişim eğitim ve araştırmaları için Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (Bekam), radyo-TV çalışmaları için Ortadoğu Medya Merkezi bulunmaktadır.

Neden böylesine geniş bir yelpaze?

Vakıf olarak hakkaniyetli ve medeni bir dünya için “Neslin Islahı ve Arzın İmarını” şiar edindik. Neslimize, daha iyi yetişmeleri için faydalı alanlar/imkânlar sunduğumuz oranda yetişmelerine katkıda bulunmuş oluruz. Aklıselim, kalbi selim sahibi, iyi yetişmiş her genç de hakkaniyetli ve medeni bir dünya inşasına katkıda bulunacaktır.

Bu etkinlik alanları öğrencilere nasıl bir artı değer katacak?

Biz öğrencilerin, kendi branşlarında iyi yetişmeleri için yurt hizmetlerini en iyi şekilde sunuyoruz, fakat bununla yetinmiyoruz. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimizin aynı zamanda kültür, sanat, edebiyat, medya, iletişim vb alanlarda da bir artıları olsun istiyoruz. Ney üfleyen bir mühendis, ebru yapan bir avukat, şiir yazan edebiyatla haşir neşir olan bir doktor, spor ile uğraşan bir sosyolog, yakın tarih, İslam tarihi konularında araştırma yapan bir ilahiyatçı, radyo-TV stüdyosunda çalışan bir yönetmen, bu listeyi uzatabiliriz. Kimi öğrenci birkaç alanda kendini yetiştirebilir veya sağlıklı yaşam için yüzebilir, fitness yapabilir, spor salonlarında voleybol, basketbol oynayabilir, aikido, tekvando, karate vb. Uzakdoğu spor kurslarına katılabilir. Öğrenci hangi alana ilgi duyarsa, hangi etkinliklere katılırsa katılsın sonuçta bunlar mesleğinde daha iyi yetişmesine ve çevresine faydalı olmasına artı bir değer katacaktır düşüncesindeyiz.

Öğrenciler bu alanlardan nasıl faydalanıyor, ücret ödüyorlar mı?

Hizmetlerin geneli ücretsizdir. Spor akademisi (İstikrar Spor Kulübü) hizmetleri ve bilim eğitim kültür araştırmaları merkezi (Bekam)’ın başta dil olmak üzere bazı eğitim alanlarında cüzi bir ücret alınıyor. Yurtlarımızda kalan öğrencilerimiz ise bu hizmetlerden %50 indirimli faydalanıyor.

Hangi üniversite öğrencileri sizi tercih ediyor?

Şehrimizde bulunan 4 üniversiteden de öğrencilerimiz var. Ancak Gaziantep üniversitesine yürüme mesafesinde bulunmamız nedeniyle buradaki öğrenciler tarafından daha fazla tercih ediliyoruz.

Öğrencileriniz sizden memnun mu, siz öğrencilerinizden memnun musunuz?

Memnunluk görecelidir, nerden ve nasıl baktığınıza göre değişir. Biz öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla bir aileyiz. Yurtlarımız da evimiz. Ortalama sevgi ve saygımız bir aileden farklı değildir. Herhangi bir eksiklik sorun bir ailede nasıl çözülüyorsa bizde de öyle çözülür. Öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla olabildiğince ortak karar almaya, varsa aksayan yönümüze ortak çözüm üretmeye çalışırız. Aralıklarla öğrencilerimizin görüşlerini sorar, daha iyisinin nasıl yapılabileceğinin yolunu ararız. Hiçbir kompleksimiz, çekincemiz yoktur. Hizmetlerimize ve uygulamalarımıza yönelik ortak karar alır ve gereğini yaparız. Alanımız gereği bazı doğal zorluklarımız var. Örneğin 2014-2015 akademik yılı için söylüyorum; damak tadı farklı olan 11 ayrı ülke ve ülkemizin bütün bölgelerinden olmak üzere 46 ilden öğrencimiz vardı. Bunların hepsini mesela aynı zamanda aynı oranda yemek konusunda memnun etmek oldukça zordur. Bunun için kahvaltımızı açık büfe şeklinde sunuyoruz, yemek listelerini oluştururken de öğrencilerimizden görüş alıyoruz. Böylece olabildiğince ortak yemekler yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta sayımıza göre her evde yaşanabilecek yemek eleştirisi kadar eleştiriliriz.

Bu yılı tamamladınız, gelecek yıl ile ilgili beklentiniz nedir?

Bu yılı öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla aile ortamında geçirdik. Bunun için öğrencilerimize ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ettim, sizin aracılığınızla tekrar teşekkür ediyorum. Prensip olarak “kendimiz için istediğimiz bütün iyi şeyleri hiçbir ayrım gözetmeden herkes için istediğimiz, bize yapıldığında hoşumuza gitmeyen şeyleri de başkasına yapmadığımız için” verimli geçirdik.     

Gelecek yıl ile ilgili hazırlıklarımızı tamamladık, kayıt koşullarımızı ilan ettik. 3 Ağustostan itibaren yeni kayıtlar başlayacak. İnşallah biz yine dolu kapasite ile öğrencilerimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Öğrencilerimiz, aileleri, ülkemiz ve insanlık için bu yılın da hayırlı olmasını diliyorum.

Son söz olarak ne eklersiniz?

İlginiz için teşekkür ediyorum. Son olarak web sitemizi hatırlatıyorum. Öğrencilerimiz ve velileri merak ettikleri her şeyi sitemizde bulacaklardır. İsterlerse siteden ön kayıt başvurusu yapabilecekler. Cevapsız kalan her soru için bize mail ve telefon ile de ulaşabilirler.

Detaylı bilgi için;

Telefon: 0342 360 93 33

E-Posta: bilgi@bulbulzadeyurdu.com

 

Web Site: www.bulbulzadeyurdu.com