Yükselen Çin ve Uzak Asya’da Denge Arayışları

0
179

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinde bu hafta “Yükselen Çin ve Uzak Asya’da Denge Arayışları” ele alındı.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen öğretmen hasbihal seminerlerinin bahar dönemi beşinci semineri “Yükselen Çin ve Uzak Asya’da Denge Arayışları” başlığı altında Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapıldı.

06 Nisan Cuma yapılan seminere Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu üyeleri ve davetliler katıldı. Ahmet Savaş Aksu moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminerde sunumu Mustafa Kar yaptı.

Mustafa Kar sunumunda tarih boyunca Çin’in geçirdiği evrelerden bahsederek şunları söyledi; “Çin tarih boyunca sürekli kendisini gündemde tutmuş kapalı ve gizemli bir ülke. İnsanlık tarihi bilindiğinden itibaren dünyada sürekli süper güçler olmuş. Tarihin ilk dönemlerinden beri tarihsel sürece baktığımızda Roma İmparatorluğu ile Pers İmparatorluğu arasında sürtüşmeler olmuş. Bunu takip eden süreçte farklı imparatorlukların gelmesi ile dünyayı sürekli birileri yönetmek istemiş. Bazen bir ülke, bazen iki ülke dünya üzerinde söz sahibi olmaya gayret göstermişler.

İkinci dünya savaşı sonrasında dünyada iki kutuplu bir güç ortaya çıkmış. Dünyada çıkan sıcak savaşlar da soğuk savaşlar da hep bu iki eksen üzerinde hareket eder olmuş. Yani Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci dünya savaşı sonrasında oluşturduğu NATO ve yanına aldığı 28 ülke ile dünyanın bir kutbu kapitalizmi temsil etmiş. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yanına almış olduğu Balkan ve Avrupa kökenli Varşova Paktıyla sosyalizmi temsil etmiş. Uzun bir süre bu ülkelerin öncülüğünde dünyada iki kutuplu hal devam etmiş. Fakat bu durum Sovyetlerin yıkılmasıyla sonuçlanmış. Bundan sonra dünyada tek kutuplu bir süreç başlamış. Ancak bunun uzun süre gitmeyeceği ortaya çıktı.

Çin tarih boyunca hep dikkatleri üzerine çekmiş. Gerek ekonomik olarak gerek bulunduğu coğrafya olarak gerekse nüfus yoğunluğu olarak hep dikkat çekmiş. Bugün medeniyet noktasında değerli kabul ettiğimiz pusula, kâğıt, barut, matbaa bunlar hep Çin’in icatlarıdır. Çin Dezavantajı ise kendisini hep kapalı bir kutup olarak tutmuş ve bunun dışına çıkmamış. Çin yüzölçümü ile üçüncü, ekonomide ikinci, nüfusta da dünyada birinci sırada yer alıyor.”

Sunumun ardından program soru cevap kısmı ile devam etti. Öğretmen hasbihal seminerlerinin dördüncü oturumu soru cevap kısmının ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz