‘Yüce Ahlak Kısa Film Yarışması’nın Galası Yapıldı

0
293

Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından tertiplenen “Yüce Ahlak Kısa Film Yarışması”nın galası yapıldı.

Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği  “Yüce Ahlak Kısa Film Yarışması” çerçevesinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) adına, O’nun hayatının ve getirdiği evrensel mesajların gündeme alınması, sinema sektöründe bir farkındalık oluşturmak, kısa metrajlı filmler üretilmesi ve bu niyetteki gençlerin desteklenmesine katkıda bulunmak amacıyla bir kısa film yarışması tertip etti.

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde liseli öğrenciler arasında yapılan yarışmaya 16 kısa film katıldı. Dereceye giren filmlerin gösterimleri Hoca Ahmet Yesevi Kültür Merkezinde düzenlenen Gala Gecesinde yapıldı ve ödülleri sahiplerine teslim edildi.

Gala Gecesine Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, Sultangazi Halk Eğitim Müdürü Hidayet Aydın, Okul müdürleri, eğitim ve sanat camiasından birçok ismin yanı sıra “Yüce Ahlak Kısa Film Yarışması”nın jüri üyelerinden halen “Payitaht Abdülhamid” filminde Emanuel Karasu karakterini canlandıran Ali Nuri Türkoğlu, serbest gazetecilik ve editörlük yapan Gülcan Tezcan, İnsan Yayınları’nda editörlük ve çevirmenlik yapmakta olan Abdurrahman Badeci de katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan program İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir ve AKSA Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Çamurluoğlu’nun selamlama konuşmaları ile devam etti.

Fıtrat Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sıddık Karaduman,  günün önemine binaen gerçekleştirdiği konuşmada “Ahlakın varlığı müşterek bir uğraşa bağlıymış gibi ona sahip olmak için başkalarından el bekliyoruz. Oysa sabır, hayâ, vefa, sevgi, hürmet, merhamet, alçak gönüllük tohum gibidir. Var olması için tek bir yüreğin toprağı kâfidir. Oradan filizlenip başka yüreklere sirayet etmesi çabadan başlayan kutsal bir hareket şölenidir. Aslında Peygamberin ahlakını anlamamız için Kur’an-ı Kerim’i tam olarak okuyup anlamamız gerekiyor. Hz Aişe’nin dediği gibi; O’nun ahlakı Kur’an ahlakıydı” dedi.

Jüri üyelerine plaket takdiminin ardından dereceye giren filmlerin gösterimleri yapıldı ve ödülleri takdim edildi. Program aile fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.