Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Yoldaki İşaretçi Seyyid Kutub

Yoldaki İşaretçi Seyyid Kutub

0
Yoldaki İşaretçi Seyyid Kutub

Anadolu Öğrenci Birliği Osmaniye Temsilciliği “Yoldaki İşaretçi Seyyid Kutub” konulu konferans düzenledi.

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Konferans Salonunda 11 Mayıs 2012 Cuma günü erkeklere, 12 Mayıs 2012 Cumartesi günü de kızlara İlahiyatçı-Eğitimci Orhan ATEŞ sunumu gerçekleştirdi.

Programın açılış konuşmasını Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim Komisyonu Akdeniz Bölge Başkanı Abdulkadir DÜNDAR yaptı. DÜNDAR, “Şehid Seyyid Kutup, bizim sürekli hatırlamamız gereken, inandıkları uğruna canını feda etmiş bir dava adamıdır. Onun ‘Yoldaki İşaretler’ kitabını her gencimizin mutlaka okuması gerekir. İnsanlığın özgürlük ve adalete en çok ihtiyaç duyduğu günümüzde Şehidimizin çağrısına kulak vermeli ve eserlerini kritik ederek okumalıyız” dedi.

Sunumunu görsellikle zenginleştiren ATEŞ, Seyyid Kutub’un hayatı, mücadelesi,  davasındaki azmi ve gençlere bıraktığı mirası anlatarak şunları ifade etti.

“Çağına şahitlikte öncü bir şahsiyet olan Seyyid Kutub, İlk eğitimini aile içinde aldıktan sonra, el-Ezher Üniversitesinde orta ve lise tahsilini yaptı. Daha sonra Daru’l-Ulum Fakültesi’ni bitirdi. 1933’te aynı fakültede edebiyat dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. O dönemde “Yeni Fikir” adı altında bir dergi çıkardı. 1949’de sosyoloji doktorası yapmak üzere Maarif Vekaleti tarafından Amerika’ya gönderildi. Mısıra döndükten sonra İhvan-ı Müslimin Hareketine katıldı.

Seyyid Kutub, 20. yüzyılın en büyük ve önemli düşünürlerinden biridir. O inancı uğruna tüm sıkıntı ve güçlüklere göğüs geren, hatta bu yolda canını vermekten dahi çekinmeyen düşünceleriyle, yaşantısıyla çevresine ışık saçan önder bir şahsiyettir.

Seyyid Kutub, Yoldaki İşaretler kitabıyla da İslam düşüncesinde yeni bir dönemin işaretçisi oldu. 1965 yılında, Yoldaki İşaretler’de yer alan düşüncelerinin kendisi için nasıl bir tehdit oluşturduğunu fark eden Abdülnasır’ın emriyle Seyyid Kutub tekrar tutuklandı ve mahkeme sonunda idamına karar verildi. 

İnfaz kararı 29 Ağustos 1966’da uygulanan Seyyid Kutub, vahye şahitliğini şehitlik mertebesine taşırken, geride bıraktığı eserleri ve düşünceleri ile İslami mücadele yolunda önemli bir işaretçi olarak yerini alıyordu…

Rabbimiz, şehadetini kabul etsin…

Yolun,yolumuzdur ey Şehid …”

Program katılımcıların sorularının cevaplandırılması ile nihayete erdi.