Ana Sayfa Kuruluşlar Yıkıntıların Arasında Hayat Aramak

Yıkıntıların Arasında Hayat Aramak

0
Yıkıntıların Arasında Hayat Aramak

Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ile Malatya Meşale Derneği üyeleri, Suriye’nin Halep bölgesinde çatışma alanına girdi.

İlaç, gıda, tıbbi malzeme ve koltuk değneklerinden oluşan yardım malzemelerini Suriye sınırını aşarak cephe komutanlarına yerinde teslim eden Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ile Malatya Meşale Derneği üyeleri, katliam sahnelerine bizzat tanık oldular.

Türkiye’den gelen yardımları dağıtmakla sorumlu Türkmen asıllı Suriye vatandaşı Cemal Mustafa’nın rehberliğinde çatışmaların olduğu Halep’in mahallelerini gezen Kaçmazer ve Meşale Derneği üyeleri, burada çatışmalara katılan cephe komutanlarıyla Suriye’yi ve devam eden savaşı konuştular.

Cephe komutanlarından Akil’le Cemal Mustafa’nın tercümanlığıyla konuşan Kaçmazer ve Meşale Derneği üyeleri, savaş atmosferinde devamlı gülümseyen, moralini sürekli en üst düzeyde tutmayı başaran bir Müslüman’ın neler başarabileceğine tanıklık yaptılar.

ŞEBBİHALARIN LİDERİNİ YAKALADIK

Çevresindeki gönüllü askerlere pozitif enerji dağıtan Komutan Akil’in ailece savaştıklarını öğrenen Kaçmazer ve Meşale Derneği üyeleri, 3 kardeşinin babasıyla birlikte bu savaşta şehit olduğunu ve kalan son kardeşiyle mücadeleye devam ettiğine de tanık oluyorlar. Komutan Akil, silah ve cephanelik konusunda sıkıntı çektiklerini söyleyerek, “birkaç gün önce Şebbihaların merkezine yaptığımız baskında Şebbihaların liderini yakalamıştık. Bu baskında yüklüce silah ve cephanelik elde ettik. Ancak bunlar savaş için yeterli değil” açıklamasında bulundu. Yakaladıkları rejim askerlerini tesis ettikleri savaş mahkemelerine teslim ettiklerini ifade eden komutan Akil, Dünya Müslümanlarından yardım istedi. Savaşacak askere ihtiyaçlarının olmadığını belirten komutan Akil, tıbbi malzeme ve silaha ihtiyaçlarının acil olduğunun altını çizerek; “bu hak ile batıl arasındaki savaştır, bu mücadeleye destek verin” dedi.

YIKINTILARIN ARASINDA HAYAT ARAMAK

Anadolu Platformu Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ile Malatya Meşale Derneği üyeleri, Esed güçlerinin havadan vurduğu sokakları gezerken bir Suriyeli’nin yıkıntıların arasından yaralı ve cenazelerini aradığına tanık oldular. Balyozla kırdığı her beton kütlesinin altından canlı yakınlarından birine rastlar umuduyla durmadan çalışıyordu Suriyeli. Yirmi gündür evlerinin vurulduğunu ifade eden Suriyeli, yıkıntıların altında hala üç yakınının olduğunu söylüyor. Dünya basınının kendileri için hala ‘terörist’ demekten vazgeçmediğinin altını çiziyor öfkeyle…

Scut füzeleriyle vurulan bölgeleri tek tek gezen Kaçmazer ve Meşale Derneği üyelerine, yerle bir edilmiş evlerin yıkıntıları arasında hala cesetlerin olduğu söyleniyor.

ÇOCUK HER YERDE ÇOCUK

Bir zaman cıvıl cıvıl çocukların koşuştuğu sokakların ıssızlığı ürkütücü bir görüntü veriyor.

Ve bir kadın yollarına çıkarak onları evine davet ediyor. Harabeye dönmüş evi gezen Kaçmazer ve Meşale Derneği üyeleri durum tespitinde bulunuyor. Duvarları çatlamış, tavanı çökmüş ev savaşın resmiydi.

SÜREN HAYATA İNAT…

Her şeye rağmen, devam eden hayata inat, çocuklar oynuyorlar sokak aralarında. Oynarken bile bir kulakları seste çocukların. Bir gün şahadet sırasının kendilerine geleceğini, oyun arkadaşlarıyla, kuzenleriyle müjdelenen mekânda buluşacaklarını, yarenlik edeceklerini bekler gibi ellerinde evlerinden dökülen malzeme parçaları, yüzlerinde korku ve hüzün…