YETİŞKİN PROGRAMLARI

0
2485

Anadolu Platformu Eğitim ve Kültür Birimi tarafından hazırlanan ve üye kuruluşlarımızın katkılarıyla geliştirilen Eğitim Programları (Gençlik Programları ile birlikte), tüm kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Bu programlarla hem öğrencilerin hem de yetişkinlerin temel insani duyarlılıkları geliştirmesi ve İslami alanla ilgili bilgileri edinmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte eğitim müfredatlarının temel amacı, katılımcılarda bilgilenmeye paralel olarak İslami bir bilinç ve ahlaki asalet inşa etmektir.

Programlarda Peygamberler Tarihi’nden Siyer’e, Temel İslami Kavramlar’dan Davet çalışmalarına kadar çeşitli konular ele alınmıştır. Ortaöğretim programlarının bir kısmında ayrı bir bölüm olarak programa ait başlıkla ilgili hadis-i şerifler de verilmiştir. Üniversite ve yetişkinler programlarına ise Modern Dönem İslam Ülkeleri, Yakın Tarih ve Temel Siyasi Kavramlar ve İdeolojiler programı eklenmiştir. Böylece içinde yaşadığımız ve bir şekilde etkilendiğimiz modern dünya hakkında genel bir donanıma sahip olunması hedeflenmiştir.

Programlar ortalama 20-30 hafta aralığında sürecek şekilde hazırlanmış olup, eğitim formasyonuna uygun olarak önce amaç/kazanım, sonra konu, daha sonra da kaynaklar kısmından oluşturulmuştur. Bazı programlar için ilgili bölüme kaynak kitaplardan oluşan bir liste de eklenmiştir.

Hazırlanan programların nihai biçimine ulaştığı söylenemez. Programlarla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Süreç içerisinde uygulayıcılardan gelen geri dönüşlerle yenilenme devam edecektir. Ayrıca hayatın dinamizmi, programların da dinamik bir yapıya sahip olmasını gerektirmektedir. Bu doğrultuda sadece mevcut programlar yenilenmeyecek, ayrıca yeni programlar da oluşturulacaktır.

Her bir programı ilgili butona basarak görüntüleyebilir veya ilgili bağlantıdan indirebilirsiniz.


Son Güncelleme (15/12/2017)

BÖLÜMLER

Aşağıdaki listeden bölümler halinde indirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza indirdiğiniz belgeleri bilgisayarınızdan görüntülemek için Acrobat Reader uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Uygulamayı bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız. Uygulamanın mobil versiyonunu indirmek için tıklayınız.

Bu konudaki görüş ve önerilerinizi paylaşabilir, dilerseniz aşağıdaki forma yorumunuzu ekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz