Yetim Gülecek Projesinde Sertifika Sevinci

0
188

Fidander ve Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonunun İçişleri Bakanlığı’nın desteği ile hazırladığı “Yetim Gülecek” projesinde yetim annelerine sertifikaları verildi.

Fidan Eğitim Sağlık Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Fidander) ve Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonunun İçişleri Bakanlığı'nın desteği ile hazırladığı “Yetim Gülecek” projesinde yetim annelerine son sertifikaları verildi. Proje kapsamında toplam 100 yetim annesine dikiş eğitim verilerek MEB onaylı sertifika verildi. Projede 4. kuru tamamlayan annelere sertifikaları 15 Nisan Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda düzenlenen törenle hak sahiplerine verildi. Sertifika törenine İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, Bülbülzade Vakfı Proje Komisyonu Başkanı Cavit Karakaş, Proje Koordinatörü Abdulkadir Aytar ve kursiyer anneler katıldı.

Tören dolayısıyla bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, yetimlere balık tutmayı öğretmeye gayret ettiklerini belirterek; “Yetim çalışması adaleti ve dayanışmayı ilke kabul edip sorumluluklarım neyi kapsar sorusunu hepimize sordurmayı amaç edinen ve kendini insanın kaderinden sorumlu tutan bir avuç insanın iyilik hareketidir. Bülbülzade Vakfı bu coğrafyada  yıllardır yarım çalışmalarıyla tanınıyor. Bu yardım çalışmalarının sonucunda şöyle bir şey gördük ki yetim çalışması normal yardım çalışmasından daha farklı olarak ele alınması gereken bir olgu. İçinde yaşadığı toplumda fedakâr annelerin onurlu yaşam mücadelesinden alan mutlu, çalışkan, geleceğe umutla bakan, topluma kambur değil sorumluluklarının bilincinde bende varım diyebilen, sağlıklı bireyler yetiştirmek üzere komisyonumuz Bülbülzade Vakfı bünyesinde 2009 yılında kuruldu. Amacımız kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi ile birlikte çocuklarına da yetebilen bireyler yetiştirmek. Yetim annelerinin kendi ayaklarının üzerinde durması çok önemli. Kendine yetebilen insanlar hem kendi psikolojisini düzeltir hem de Allah’ın sizlere emanet olarak verdiği çocukların psikolojisini düzeltir.” dedi.

İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik’de kendisinin de bir yetim olarak büyüdüğünü belirterek, yetim anneleri için; “4 kurdan oluşan güzel bir çalışma yapıldı. Bu 4. Sertifika son sertifika. Bu faaliyetin en önemli ayağı bir atölye kurmaktı. Bu atölyeyi de yine yetim annelerinin organize edip, onların çalıştırıp kendi ailelerine nafaka sağlamasıydı. Yetim demek toplumun acıdığı, hep uzaktan baktığı insanlar değildir. İnsanlar kendi kendilerini yetiştirdikleri zaman, insanlar kendi kendilerini bildikleri zaman ben inanıyorum ki birçok şeyin düzeldiğini göreceğiz.” dedi.

Bülbülzade Vakfı Proje Komisyonu Başkanı Cavit Karakaş ise projeyi hazırlarken amaçlarının yetim ailelerin yardım alan bireyler olarak kalması değil, kendi ayakları üstünde durabilen bireyler ve aileler olmasını hedeflediklerini söyledi. Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu proje kapsamında özellikle yetim annelerimizin bir meslek edinmelerini hedefliyoruz. Çünkü yetim aileleri için ekonomik özgürlük çok önemli. Bu noktada bir meslek sahibi olmanız çok önemli. Yetim Gülecek Projesini 4 kur halinde düzenlendi. Her kurda 25 anne eğitim aldı” dedi.

Proje kapsamında eğitim alan 3 yetim annesi de yaptıkları konuşmalarda birer yetim annesi olarak proje sayesinde ilk defa kendi emeği ile para kazandıklarını belirterek Bülbülzade Vakfı yöneticilerine teşekkür ettiler.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından yetim öğrenciler tarafından söylenen türküler ile yapılan tiyatro gösterisi salondaki izleyicileri duygulandırdı.

Gösterilerin ardından yetim annelerine sertifikaları proje yetkilileri tarafından verildi. Daha sonra toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirildi. Program, fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.