Yetim Annelere İlk Sertifikaları Verildi

0
Yetim Annelere İlk Sertifikaları Verildi

Fidander ile Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonunun İçişleri Bakanlı’ğının desteği ile hazırladığı “Yetim Gülecek” projesinde yetim annelerine ilk sertifikaları verildi.

Fidan Eğitim Sağlık Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Fidander) ile Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonunun İçişleri Bakanlığı’nın desteği ile hazırladığı “Yetim Gülecek” projesinde yetim annelerine sertifikaları verilmeye başlandı.

Proje kapsamında toplam 100 yetim annesine dikiş eğitim verilerek MEB onaylı sertifika verilecek. Projede ilk kuru tamamlayan annelere sertifikaları 16 Mart Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda düzenlenen törenle hak sahiplerine verildi.

Sertifika törenine Akadder Başkanı Rabia Aldemir, İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik, Şahinbey Halk Eğitim Müdür Yardımcıları Recep Öztürk ve Ömer Yaşarsoy, Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, Bülbülzade Vakfı Proje Komisyonu Başkanı Cavit Karakaş, Proje Koordinatörü Abdulkadir Aytar, eğitimci Duran Yeşilyaprak ve kursiyer anneler katıldı.

Tören dolayısıyla bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Yetim Komisyonu Başkanı Hatice Sohbet, kursun ilk döneminin geride kaldığını belirterek katılan yetim annelerine teşekkür etti.

Bülbülzade Vakfı Proje Komisyonu Başkanı Cavit Karakaş ise projeyi hazırlarken temel amaçlarımızdan bir tanesinin yetim ailelerin yardım alana bireyler olarak kalması değil, kendi ayakları üstünde durabilen, toplumla barışık, toplumda kişiliği ve şahsiyetiyle bireyler ve aileler olmasını hedeflediklerini söyledi.

Karakaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu proje kapsamında özellikle yetim annelerimizin bir meslek edinmelerini hedefliyoruz. Çünkü yetim aileleri için ekonomik özgürlük çok önemli. Bu noktada bir meslek sahibi olmanız çok önemli. İlk kurda 16 annemiz sertifika almaya hak kazandı. Bahar döneminde de proje kapsamında 2 gezimiz olacak. Proje bittiğinde de sizlerin iş sahibi olabilmeniz ve hayatınızı kendiniz idame ettirmeniz için desteklerimize devam edeceğiz. Yetim Gülecek Projesini 4 kur halinde düzenliyoruz. Her kurda 25 anne eğitim alacak. Bu hafta 2 kur kursumuz da bitecek ve annelere sertifikalarını vereceğiz” dedi.

İyilikder Gaziantep Şube Başkanı Talip Çelik kendisinin de bir yetim olarak büyüdüğünü belirterek, yetim annelerine; “Siz gayret edin, biz size imkân sağlayalım” dedi.

Akadder Başkanı Rabia Aldemir ise bulunduğu ortamdan hep şikâyet eden insanlar olmamak gerektiğini belirterek; “bunu düzetmek içi ne yapabiliriz, fakirler için, garipler için ne yapabiliriz? Biz iyi insanlarsak, doğru insanlarsak, yakınındaki yetimler için, çevresindeki insanlar için hep bir şeyler yapalım. İyi olan, doğru olan herkes bir araya gelelim bir iyilik örgütlenmesi yapalım. Birlikte oluşan gücümüzle bir çocuğun, bir annenin elinden hep birlikte tutalım” dedi.

Bir yetim annesi ise proje sayesinde ilk defa kendi emeği ile para kazandığını belirterek kazandığı parayı çerçeveleterek duvara astığını vurguladı.

Konuşmaların ardından yetim annelerine sertifikaları verildi. Daha sonra toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirildi. Program, ikramın ardından sona erdi.