Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Yeryüzü Gençlik 3. Uluslararası Öğrenci Buluşması Yapıldı

Yeryüzü Gençlik 3. Uluslararası Öğrenci Buluşması Yapıldı

0
Yeryüzü Gençlik 3. Uluslararası Öğrenci Buluşması Yapıldı

Yerüyüzü Gençlik 3. Uluslararası Öğrenci Buluşması 14-15 Aralık’ta Adana’da Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Yeryüzü Gençlik Uluslararası Öğrenci Buluşması Türkiye’nin farklı şehirlerinde öğrenim gören 58 ülkeden 322 uluslararası öğrencinin katılımıyla Adana’da yapıldı. Adana Ülfetder ev sahipliğinde gerçekleşen program; Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, İyilik Derneği ve Yüreğir Belediyesi işbirliği ile organize edildi. AÖB Dış İlişkiler Birim Başkanı Mehdi Coşkun, AÖB Başkanı Muhammed Fatih Eren, Prof. Dr. Aykut Gül, Yüreğir Belediye Başkanı Mehmet Fatih Kocaispir ve Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar selamlama konuşmasını yaptı.

Ülfet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gazi Kılıçparlar, yeryüzünün değişik renklerini Adana’da bir araya gelmiş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Ülkemizde yaklaşık 150 bin civarında misafir öğrenci öğrenim görmektedir. Bugün Adana’da yapmış olduğumuz bu buluşma çerçevesinde de 58 ülkeden 350 civarında öğrenci ile bir aradayız. Ülkemizde eğitim gören sizler yaklaşık 5 yıl burada kalmaktasınız. Bizler de bu kapsamda kaldığınız bu süreç içerisinde sadece kampüslerde değil, sizleri sivil halkımızın içerisinde, evlerimizde ağırlamak düşüncesindeyiz. Destek olan herkese teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki bu çalışmalarımız yakın gelecekte ülkemize olumlu katkılar sunacaktır” dedi.

“Farklılıklarımızla Geleceğimizi İnşa Etmeliyiz”

“Dillerimiz farklı, kültürümüz farklı belki de renklerimiz. Ama bizi, fikrimizi, ruhumuzu bir kılan bir geçmişimiz, tarihimiz ve inancımız var. Farklılıklarımızla beraberliğimizi, birlikteliğimizle geleceğimizi güçlendirmeli hatta inşa etmeliyiz” diyen Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Muhammed Fatih Eren, “Bizler ayrı kalmışız ama ayrılmamışız. İyiliği, adaleti sadece kendimiz için değil, tüm insanlık için istemişiz. Gayemiz tüm farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek, daha güzel, daha yaşanabilir, daha özgür bir dünyadır” şeklinde konuştu.  AÖB Dış İlişkiler Birim Başkanı Mehdi Coşkun, Yeryüzü Gençlik Buluşmasının yılda bir kere Anadolu’nun farklı bir ilinde  düzenlendiğini belirtti ve Yeryüzü Gençlik olarak uluslararası öğrencilerle kültür, sanat, eğitim, spor ve tecrübe paylaşımları yapıldığını vurguladı. Buluşmada “Bir Hareket Modeli Olarak Birliktelik”, “Uluslararası Öğrenciler ve Başkanlık Modelleri”, “Sınır Tanımayan Sorumluluklarımız” konulu sunumlar oldu.

“Duyarlı Davranmak Sorumluluk Almaktır”   

Anadolu Platformu İcra Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, “Sınır Tanımayan Sorumluluklarımız” başlıklı konuşmasında; “Ülkelerimiz farklı olabilir, tenlerimizin rengi farklı olabilir, adlarımız farklı olabilir ama insan şu gök kubbenin altında hep insandır” dedi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Duyarlı davranmak elini taşın altına koymaktır ve sorumluluk almaktır. Bir taraftan üzerimizdeki örtüyü kaldıracak, bir taraftan toplum ile aramızdaki perdeyi kaldıracak imkanlar aramalıyız.
Ve şu unutulmamalıdır ki İslam dünyasındaki acıları bizim duyarsızlığımız tetiklemiştir. Bunun için öncelikle Allah ile olan amaçlı bir bağımız olmalıdır ve bu yolda sabır dayanıklılık ve hedefli olmak en önemli sahip olmamız gereken vasıflardandır”.

2 gün süren programda Tanışma etkinlikleri, atölye çalışmaları, Adana Şehir ve kültür gezisi yapıldı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.