Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Yeni Nesilde Sahih Din Bilincinin İnşası

Yeni Nesilde Sahih Din Bilincinin İnşası

0
Yeni Nesilde Sahih Din Bilincinin İnşası

Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim biriminin eğitimcilere yönelik hazırladığı Online Eğitim Akademisi’nin 12. haftasında “Yeni Nesilde Sahih Din Bilincinin İnşası” konusu Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun sunumuyla irdelendi.

Video konferans yöntemiyle yapılan ve moderatörlüğünü Turan Yaman’ın gerçekleştirdiği oturumda Ali Bardakoğlu şunları dile getirdi:

“Eskiden bilgi kaynakları sınırlıydı, insanlar bilgiye ulaşmakta zorlanıyorlardı. Şimdi ise çok kolay bir şekilde dinî bilgilere ulaşabiliyoruz. Fakat şimdi din hakkında konuşanlar dinde çok ayrıntılı, hayatta bir karşılığı bulunmayan bilgileri veriyorlar ve bazen birbiriyle çelişen konuları işliyorlar. Bu durum yeni nesli olumsuz bur şekilde etkiliyor.

Ayrıca dini anlatmada herhangi bir fıkhımız ve düzenimiz de olmadığı için ortaya çok farklı yorumlar çıkabiliyor. Bu farklılık gençlerin kafalarını karıştırıyor.

Bugün gençlerin örnek alacakları, İslam’ı gereği gibi temsil eden insanların sayısı oldukça azaldı. Bilgilerimiz amele dönüşmeyince dinî anlatımın ve dinin ayakları yere basmıyor. Bu durum sadece sözde kalınca buna bakan gençler dinden uzaklaşmaya başlıyor.

Dini, iyi bilmemiz iyi bir Müslüman olduğumuz anlamına gelmiyor, asıl önemli olan dini en güzel şekilde temsil etmemizdir.

Dini her yerde konuşuyoruz, çok sık bir şekilde dinî anlatımlara başvuruyoruz; fakat bunun karşılığını ve temsil gücünü taşımadığımız için bize bakanlar bu çelişkiden olumsuz şekilde etkileniyorlar.

Din ile tarihi, din ile kültürü birbirinden ayırmamız gerekiyor. Bugün din diye anlatılanların hep o bölgenin tarihi ve kültürü olduğunu görüyoruz. Bundan uzaklaşıp dinin aslını, özünü insanlara anlatmalıyız.

Anlattığımız dinin insanların ihtiyaçlarına cevap veren, hayatlarına dokunan, hayatlarında karşılığı olan bir dini insanlara anlatmamız ve bu dini temsil etmemiz gerekiyor.

İslam farklı bir şeydir, Müslümanlık farklı bir şeydir. İslam, Allah’ın en mükemmel sisteminin adıdır. Müslümanlık ise hata yapma ihtimali, unutma ihtimali çok olan bizlerin yaşamaya çalıştığıdır. Dolayısıyla bizler İslam ile Müslümanlığımızı aynı kefeye koymamalıyız. Bizler İslam’ı yaşamaya çalışanlarız. Dinin otoritesi, dinin sahibi değiliz. Allah adına, Peygamber adına konuşamayız; ancak bireysel olarak dinden sorumluyuz.

Kur’an-ı Kerim,  yaşanan durumlara göre, müşriklerin ve Müslümanların tavırlarına göre ayet ayet oluştu ve indi. Dolayısıyla iyi bir siyer bilgisine,  ayrıca ayetlerin iniş sebebini, indiği toplumu iyi bir şekilde bilmeliyiz. Bunları bilmeyen gençlerimizin ellerine hemen meal vermek gençlere çok ağır gelir, bu şekilde ayetlerin mesajını istedikleri gibi alamazlar.

Hadislerin de ifade edildiği durumları, ortamları bilmeden de hadislerle ilgili yanlış anlaşılmalar ortaya çıkar.

Gençlerin önüne daima dini sürmektense, ayetleri sürmektense onlara nefes alabilecekleri, yorum yapabilecekleri ortamları oluşturmalıyız.

Dünya’da Allah’ın koyduğu sistemde sebep sonuç ilişkisi vardır. Her yapılan bir yenilik ortaya çıkarır. Bu anlamda İslam kaderci değildir; İslam’da dinamik ve hareketli bir dindarlık vardır. Fakat özellikle Osmanlı döneminde kadercilik bu toplumda etkili olmuş ve dinden sayılmıştır. Bu durum dinamik ve hareketli olan dine büyük bir darbe indirmiştir.

Bütün bunlardan sonra gençlerin dinden uzaklaşmaları son derece normaldir. Sahih Din için, İslam dünyasının üretken olması, salih ameller işlemesi, insanlığa hayırlı işler sunması, insanlığın ortak tecrübesine ve mirasına katkıda bulunmamız gerekir.

İslam’ın mesajını bütüncül olarak ele almamız, hayatın tamamına yönelen, hayatın tamamını kapsayan bir şekilde İslam’ı temsil etmemiz gerekmektedir. Böyle yaparsak İslam’ın rahmeti bizleri her yönden kuşatacaktır. Dini sadece ibadet, belli başlı helaller ve haramlar olarak temsil edersek din eksik kalmış olur. Dinin hayatımızı kuşatması ve hayatımızın tamamında etkili olması gerekir.

Asıl sünnet; Peygamber ahlakıyla ahlaklanmaktır. Asıl hidayet, insanları ellerinden tutup bir yerlere götürmek değil; insanlara doğruyu göstermektir. Sahih Din için, bilgiden daha çok; örnekliğe, davranışa,  yaşam tarzına, temsiliyete ve en önemlisi de ahlaka ihtiyacımız vardır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.