Ana Sayfa Yazarlar Erdal Bayraktar Yeni Dünya Yeni Savaşlar – (Erdal Bayraktar)

Yeni Dünya Yeni Savaşlar – (Erdal Bayraktar)

0
Yeni Dünya Yeni Savaşlar – (Erdal Bayraktar)

Türkiye’ de yaşanan son gelişmeler üzerinden takip edecek olursak; Küresel Kapitalist Sistem’e entegre oldukça siber ve finansal saldırılara da açık hale geliyorsunuz. Her sistem dışına çıkma niyetiniz ve hamleniz, küresel bir karşı hamleyle etkisiz hale getirilmeye çalışılıyor.

Yeryüzü, 19. yüzyıldan itibaren siyasal, ekonomik, kültürel olarak Batı zihniyet yapısının tanımladığı, şekillendirdiği kavram ve kurumların etkisi altında bulunmaktadır. Coğrafi Keşifler, Rönesans, Reform hareketlerinin akabinde oluşan Aydınlanma zihniyeti, Fransız İhtilali ile bütün bir Batı’yı etkiledi, devamında ise Batı dışı dünya’ ya ulaştı. Bu durumun yaygınlaşmasında Sanayi Devrimi ve Teknoloji Devrimi etkili bir güç oldular. Bu süreçte özellikle Batı’ da büyük kültürel, toplumsal, siyasal alt-üst oluşlar yaşandı; Feodalite’ den Burjuvazi’ ye, Skolastisizim’den Sekülerizm’e, Krallıktan- Cumhuriyete yaşanan değişim ve dönüşümler, 1. Ve 2. Dünya savaşları gibi…

“İnsanoğlunun dünyadaki yaşam serüvenindeki ilk büyük değişim tarıma yani yerleşik hayata geçmesiyle başlamıştır. Bunu mümkün kılan hayvanların ehlileştirilmesiydi. Bu ehlileştirme; üretim, taşımacılık ve iletişimde hayvan emeği ile insan emeğini birleştirdi. Bunun beraberinde toplu yaşam alanları oluşmaya başladı.

Tarım devrimini 18. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren gündeme gelen bir dizi sanayi devrimi izledi. Bu süreç kas kuvvetinden mekanik kuvvete geçişi getirdi ve nihayetinde bu gün dördüncü sanayi devrimiyle gelişkin bilişsel gücün insan üretimini artırdığı yere vardı.

İlk sanayi devrimi yaklaşık olarak 1760’ tan 1840 dolaylarına kadar sürdü. Devrim demiryollarının inşası ve buhar makinasının devreye girmesiyle mekanik üretime öncülük etti. 19. Yüzyılın sonları ile 20. Yüzyılın başlarında ivme kazanan ikinci sanayi devrimi elektriğin ve montaj hattının sağladığı destekle seri üretimi mümkün kıldı. Üçüncü sanayi devrimi 1960’larda başladı. Yarı iletkenlerin, ana bilgisayarların (1960’lar), kişisel bilgisayarların (1970’ler, 1980’ler) ve internetin (1990’lar) katalizörlüğünde geliştiği için genellikle bilgisayar devrimi ya da dijital devrim olarak adlandırıldı.”

Bu gün için ise dördüncü sanayi devriminin başlangıcında olduğumuz iddia ediliyor. “Bu devrim bu yüzyılla başladı ve dijital devrim üzerinde yükseliyor. Onu; çok daha yaygın ve mobil bir internet, ucuzlayan daha küçük ama daha güçlü sensörler ve yapay zekâ ile makine öğrenmesi karakterize edecek. Ne var ki dördüncü sanayi devrimi sadece akıllı ve bağlantılı makine ve sistemlerle ilgili değildir, kapsamı çok daha geniştir. Gen dizilemeden nanoteknolejilere, yenilenebilir enerjilerden kuantum bilgiişleme bir dizi alanda eşzamanlı ileri atılım dalgaları yaşanıyor. Dördüncü sanayi devrimini önceki devrimlerden temelde farklı kılan işte bu teknolojilerin iç içe geçip kaynaşması ve fiziksel, dijital ve biyolojik alanlarda karşılıklı etkileşimidir.”  Diğer bütün devrimlerde olduğu gibi bu devrimde, Küreselleşmenin etkisiyle yeryüzü çapında zihniyetlerimizi ve yaşam biçimlerimizi değiştirme iddiasıyla yayılma istidadı gösteriyor.

Dördüncü Sanayi Devrimi’nin zihinsel, sosyal, teknolojik yeni girdileriyle “neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir kavram olan savaş, günümüzde bilindik anlamlarından iyice sıyrılmaya başlamış durumda artık. Savaşların gerçek tekelleri olanların devletlerin yerine giderek devlet- benzeri aktörlerin, hatta kısmen özel aktörlerin- yerel savaş lordlarından gerilla gruplarına, dünya çapında faaliyet gösteren paralı askerlik şirketlerinden uluslararası terör ağlarına kadar- geçmesiyle, bir ekonomik faaliyet alanı haline de gelen savaşların yapısı değişime uğruyor.”

Yenidünya’ da kara, deniz, havada yapılan savaşlara siber ve finansal savaşları da eklemek gerekiyor.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

———————————-

Erdal Bayraktar

 

DİĞER KÖŞE YAZILARI