Yeni bir gelecek tasavvuru / Necip Cengil

0
280

Güzel bir organizasyon, buluşma ruhu, kardeşlik bereketi ile olması gerekeni sergilediler.

Anadolu Platformunun 6.Kuzuluk buluşmasında bir araya geldik. Sakarya Akyazı Kuzuluk beldesinde gerçekleştiği için bu isimle anılan buluşma her yıl farklı konularla beş veya altı günlük tempolu bir düşünce, söylem buluşması olarak önemli bir sinerji oluşturuyor. Bu yıl “Gençlik ve Gelecek” üst başlığı seçilmişti.

Yıllık buluşmaların altıncısında da sabah, öğlen ve akşam olmak üzere üç ayrı seminer, toplantı, konferans, panel gibi etkinliklerin yanı sıra, platformun komisyon toplantıları da aksatılmadı. Platformda önemli görevler üstlenen bayanların çalışmalarında da, diğer etkinlikler gibi fedakârlık boyutu bence oldukça önemliydi.

Anadolu platformunda aile eğitimi, evde karakter eğitimi, orta öğrenim, üniversite kapsamında gençlik çalışmaları, esnaf çalışmaları, öğretmen buluşmaları, birer okul olmaya açık düşünce toplantıları, ülke ve dünya meselelerine duyarlı yaklaşımlar yıl boyunca devam ettiği gibi, Kuzuluk buluşmalarında da aynı duyarlık ve fedakârlık ortadaydı.

Çocuklara yönelik programları yürüten arkadaşlar, bayan ve erkek fedakârlığının ayrı boyutu olarak yaşatıldı.

Platforma düşünce, üretken yaklaşım, kardeşlik, ülke ve dünya meselelerine duyarlı bakış açılarıyla katkıda bulunan bütün il ve bu illerin fedakâr dernek üyelerini, yöneticilerini, gençlerini (genç kız- genç erkek), hanım komisyonlarını, esnaflarını, kısaca bütün “iyilik yolcularını” canı gönülden tebrik ediyorum. Güzel bir organizasyon, buluşma ruhu, kardeşlik bereketi ile olması gerekeni sergilediler.

Bu yıl kardeş ülkelerden de katılımcılar vardı. Buluşma için uzun yollar kat eden dostlar, aralarına sınır ve mesafe sorunu olan kardeşleriyle bir araya geldiler. Libya’yı olayları bütün canlılığıyla yaşayan Hamza İmad anlattı. Tunus’u NAHDA harekâtının on altı yıl hücre hapsi yatmış Prof. Ali Larid tanıttı. Adem Özköse Suriye’de aslında ne oldu sorusunu cevaplandırmaya çalıştı. İslâmi Cihad’dan Muhammed el-Hindi Filistin özelinde yaşanan kardeşliğin resmini çizmeye çalıştı, bölgedeki tehlikelere dikkat çekti. Hayri Kırbaşoğlu ve Yaşar Düzenli hocaların, Alev Erkilet’in, Burhanettin Can ve İbrahim Gezer hocaların, Altan Özkanlı ve Hasan Dündar’ın, Gazi Kılıçparlar’ın, Ahmet Özcan’ın, Mustafa İslâmoğlu ve Ramazan Kayan hocaların kısaca bütün katılımcıların sunumlarının her biri ayrı bir bilgi ve duyarlılık hoşnutluğu oluşturdu. Turgay beyin açılış konuşması da dikkat çekiciydi. Sunumu olmayan ama organizasyonda büyük bir olgunluk gösteren tüm fedakâr ve diri yürek sahiplerinin yaptıklarını takdir etmeliyiz.

Sempozyomun ilk günü akşam oturumunda “Yeni Bir Gelecek Tasavvuru” başlığında bir forum gerçekleştirdik. Ülkemizde ve dünyada yaşananlar, gençliğin beklenti ve umutları, cesaret kapıları, üretkenlik bilinci, gençliğin inşa edici özelliğinin keşfedilmesine yönelik güzel bir forum oldu. Kanı yukarı doğru akan gençleri, tecrübe sahibi gençlik sonrası ağabeylerini, orta yaş ve üstü düşüncenin duruşunu dinledik. Pozitif eleştiri bilincinden bahsettik. Yatalak olmaması gereken, diri yaratılmış insan varlığının daha bir diri bilince doğru yol olmasının cevaplarını aradık.

Benim de eğitim komisyonunda görev aldığım Anadolu Platformu inanç duyarlılığının oluşturduğu bilinçten uzaklaşmadan, ülkenin tecrübe birikiminden ortak fayda üretmeye çalışan, ülkeye ve dünyaya dair sözü olan bir platform… Üstelik yılların birikimi, tecrübesi ve önemli bir ayrıntı olarak fedakâr bir kardeşlik özverisi ile hareket ediyor. Kürt sorunu başta olmak üzere, yapıcı ve kardeşlik ilkesinin beslediği dil ile ve şiddete sapmamış çalışmalarıyla üretken bir yapı olmaya çalışıyor. Benden başkası yanlış demeyen bir oluşum. İyiye dair ne varsa insanla buluşturalım diyen bir ruha sahip.

Nice güzel çalışmalara birlikte imza atmak dileklerimle…

 

Özgün Duruş