Ana Sayfa Kuruluşlar “Yeni Bir Bilinç İnşa Etmeliyiz”

“Yeni Bir Bilinç İnşa Etmeliyiz”

0
“Yeni Bir Bilinç İnşa Etmeliyiz”

Kahramanmaraş Rıdvan Hoca Vakfı’nda konuşan Atasoy Müftüoğlu, İslam dünyasının içinde bulunduğu durumlarla ilgili çarpıcı tespitlerde bulundu.

23 Ocak cuma akşamı gerçekleşen söyleşide, Müftüoğlu birbirinden önemli tespitlerde bulundu. İslam dünyasının içinde bulunduğu durumu değerlendiren Müftüoğlu, Müslümanlar son iki yüzyılı hayali umutlarla peşinde geçirdiler. Gerçeklerle karşı karşıya gelmemektir. Gerçeklere duyarsız kalmak ahmaklıkla ilgilidir. Tarihe kayıtsız kalmak sürüklenmek demektir. Bu da ahmaklık demektir" dedi.

 

Müftüoğlu, "Bütün yıkımlar bir şekilde telafi edilebilir fakat bayağılaşmanın neden olduğu yıkımları telafi etmek mümkün değildir.Yaşadığımız dönemde Müslümanların, çok ağır ve aşağılık çelişkiler içerisinde bulunduğunu fark etmeliyiz. Yaşanan bütün olumsuz dönüşümleri dikkate almalıyız.Bir yanda, siyasal bağlamda Amerikan emperyalizmine, Amerikan siyasetine ve barbarlıklarına muhalefet ederken, diğer yanda dünyaya, hayata ve olaylara bir Amerikalı gibi yaklaşıyor, Amerikan kültürünü tüketiyor, hayattan ve dünyadan bir Amerikalının beklediğini bekliyoruz.

 

Bu konum sağlıklı ve tutarlı bir konum değil, şizofrenik bir konumdur. Bu konum paranoya derecesine varan bir sorumsuzluğun ve çelişkinin ifadesidir.Modern Batı Uygarlığı tek yönlü bir ilerlemenin adıdır. İlerleme, piyasanın ilerlemesi anlamına gelir. Modern dünya, mekanik bir dünyadır, modern hayat tarzı, ticarî bir hayat tarzıdır. Modern ilişki biçimleri bütünüyle araçsallaştırılmış ilişki biçimleridir, bu ilişki biçimleri parasal değerler aracılığıyla sürdürülmektedir. Modern ideolojinin ekonomi alanı dışında kalan alanlarla ilgilenme yeteneği yoktur. Modern kavramlar propaganda malzemesi olarak kullanılmaktadır. Modern, laik kültür, tahakkümü, sömürüyü, ayrımcılığı meşrulaştırmak amacıyla gündemde tutulmaktadır" açıklamasında bulundu.

 

"Seküler bir varoluş tarzı sürdürüyoruz" diyen Müftüoğlu, "islami camia zihinsel çalışmalar ciddiye almıyor, bu manada sömürge haline gelmişiz ve bundan rahatsız da değiliz" sözleriyle konuşmasını bitirdi.