Ana Sayfa Kuruluşlar Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yediden Yetmişe Kitap Okuma ve Uçurtma Şenliği

Yediden Yetmişe Kitap Okuma ve Uçurtma Şenliği

0
Yediden Yetmişe Kitap Okuma ve Uçurtma Şenliği

Körfez Derneği’nin düzenlediği “Yediden Yetmişe Kitap Okuma ve Uçurtma Şenliği” birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Körfez Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin sosyal sorumluluk projesi olarak gördüğü ve “Çocuklar Kitap Kurdu Olmaya Var mısınız” sloganıyla düzenlediği “Yediden Yetmişe Kitap Okuma ve Uçurtma Şenliği” birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Kitap Okuma Şenliği, Evde Karakter Eğitimi Komisyonu ve Gençlik Komisyonu üyelerinin öncülüğünde gerçekleştirildi. Programa Erzin, Dörtyol, Payas, Denizciler ve İskenderun ilçelerinden katılım oldu.

Gençlik Komisyonu öğrencilerinin Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program Körfez Derneği Başkanı Mustafa Çetin’in selamlama konuşmasıyla devam etti.

Çetin konuşmasında şunları dile getirdi; “Bizler kendimizi sorgulamalıyız. Kitap ve okumak, ihtiyaçlarımızın kaçıncı sırasında yer almaktadır? Bugün toplum ciddi bir yozlaşmayla karşı karşıya… Gelişen teknoloji ile televizyon

ve internet bağımlılığı, hatta uyuşturucu bağımlılığı ve bunların yanında yaşanan sığ siyasi tartışmalar, beraberinde gelen tahammülsüzlük, kamplaşma ve kapanan diyalog kapıları bizlere bir sorumluluk yüklüyor.”

Programa katılan Payas Vaizi Sezai Erdal, yaptığı konuşmada “Rabbinin adıyla oku hitabında; okuma, yazma ve ilme çağrı vardır. Bu bakımdan insana gelen ilk vahyin ‘oku’  diye hitap etmesi çok anlamlıdır. Peygamber Efendimiz (sav) savaşta esir aldıklarına on Müslümana okumayı öğrettiği takdirde serbest bırakılacaklarını söylemişti” dedi.

Programda, dernek tarafından düzenlenen Siyer-i Nebi Kitap Okuma Yarışması’nın birinci, ikinci ve üçüncülerine, ayrıca yetimler arasında düzenlenen Kitap Okuma Yarışması’nın birinci, ikinci ve üçüncülerine ödülleri takdim edildi.

Halk tarafından çok beğeni toplayan şenlikte Nasreddin Hoca bilmeceleri, uçurtma yarışı, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı ve yoğurt yeme yarışı, halat çekme ve voleybol gibi etkinlikler düzenlendi.

Etkinlikte, çocuklar ve velilerinin gönüllerince eğlendiği göze çarptı.

Yediden Yetmişe Kitap Okuma ve Uçurtma Şenliği hatıralarda önemli izler bırakarak akşam saatlerinde sona erdi.