Yaz Tatilini Dolu Dolu Geçiriyorlar

0
Yaz Tatilini Dolu Dolu Geçiriyorlar

Bülbülzade Vakfı olarak her yıl okulların tatile girmesiyle beraber başladığımız yaz okulu çalışmalarımız bu yıl da geniş bir yelpazede devam ediyor.

Yaz okulu çalışması vakfımız kurulduğu yıldan beri süregelen bir çalışmadır. Her yıl, bir taraftan genişleyip yaygınlaşırken bir taraftan da içerik ve nitelik olarak gelişmektedir. Temel amacı neslin ıslahı, arzın imarı olan yaz okulu çalışmalarımızda, geleceğimiz olan çocukların; inanç değerlerinin farkında olan ve içselleştiren, ahlaki erdemleri kendine düstur edinen, gençliğin ve çocukluğun vermiş olduğu enerjiyi fırsata dönüştürerek İslam’ı öğrenme, anlama, anlatma ve yaşama bilincini kuşanmaları için “eğlendirerek eğitmek” yöntemi uygulanmaktadır. Üç yıldır “Eğlenerek Öğreniyorum” anlayışıyla yaptığımız yaz okullarımız yoğun ilgi görmekte, öğrenci ve veliler tarafından takdir toplamaktadır.

Ortaöğretim komisyonunun koordinatörlüğünde yürütülen yaz okulu projemizde camide; imamlar ve Kuran kursu hocalarıyla birlikte, Okullarda ise öğretmen ve Üniversite öğrencileriyle yaptığımız çalışmada yüzlerce gönüllümüz görev almaktadır.

Yaz okullarımızda Kur’an-ı Kerim öğretimi, siyer, temel dini bilgiler, değerler eğitimi gibi dersler işlenmektedir. Bu yıl eğitim ve spor kompleksimizin faaliyete girmesi ile birlikte yaz okulu çalışmamızda yeni bir ivme kazandı ve içerik olarak daha da zenginleşti. Sosyal etkinlik ve sportif faaliyetler ise kompleksimizde yapılmaktadır. Yüzme, satranç, sinema, basketbol, voleybol, futsal, halı saha maçı, bilgi yarışması, puzzle yarışması, koro çalışması, izci kampı, piknik, hayvanat bahçesi, Şahinbey parkı, gezegen evi, savaş müzesi, tarihi mekânlara geziler vb. birçok sportif, sosyal ve kültürel etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıca yurdumuzda, şehrimizden ve il dışından gelip yatılı kalan çok sayıda öğrenci dolu dolu bir yaz okulu etkinliği ile kıymetli olan zamanlarını daha verimli bir şekilde değerlendirme imkânı bulmaktadır.