Yargılanması Gerekenler 28 Şubatçılardır

0
193

Bu konuyu sahiplenmek, insanlık vicdanı ve hukuk vicdanı açısından çok önemlidir.

Yazar Necip Cengil ile 28 Şubat ve Malatya’nın pilot il seçilmesini konuştuk. Necip Cengil son günlerde olayın gündeme gelme şeklinin, sahiplenilmesinin, insanlık vicdanı ve hukuk vicdanı açısından önemli olduğunu ayrıca yeniden yargılanmanın da sevindirici bir talep olmakla birlikte, acıların telafisi için, yeniden yargılanma değil, 28 Şubat sürecindeki yargılamaların yok hükmünde sayılması gerektiğini söyledi.

-28 Şubat Komisyonu adına açıklanan bilgilerden sonra Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’un yaşadıkları mağduriyetler, Malatya’nın il olarak yaşadığı acılar hakkında görüşlerinizi almak istiyoruz.?

Malatya basınından bu konuda duyarlı davranan arkadaşlara ve onlar adına size teşekkür ediyorum. Yıllar önce 28 Şubatla yaşanan hukuksuzluğunu gündeme getirmek için çok uğraştık ancak bu güne kadar, gündem olmasını başaramadık. Bu durumun çeşitli sebepleri vardır elbette ancak sebepler acıyı çekenlerin sessiz çığlıklarının varlığını yok etmiyor. Bugün o sessiz çığlıklar duyulmuştur. 28 Şubat zulmünü ülkeye reva görenlerin Malatya’yı pilot il seçtikleri, Malatya’da fiili darbe yaptıkları yetkili ağızlar tarafından dile getirilmiştir. Bu önemlidir.

-Yeniden yargılanma yapılmalı görüşü hakkında ne diyorsunuz?

Bu elbette işin hukuki tekniğiyle ilgili bir durum… Fakat dile getirilmiş olması önemli. Bununla birlikte bu istek o dönemin mağduriyetini giderecek yeterlikte değil, yaşanan acıların telafisi yeniden yargılanma ile olmaz, 28 Şubat siyasi yargı kararlarının yok hükmünde sayılması gerekir. Başka türlü bir yaklaşımla, yıllardır acı çeken insanları çağırıp, hadi gelin sizin yargılanmanızı yeniden yapalım derseniz, zaten yıllardır yargılanıyoruz, yargılanmamız bitmedi ki, demezler mi? Yargılanması gerekenler 28 Şubat ağalarıdır. O gün yargılananlar her türlü acıyı çekmiştir. Onların yargılanması değil, haklarında verilen kararların yok hükmünde sayılması, itibarlarının iade edilmesi gerekir. Bu insanların geçmişi temiz, alınları ak, şiddete bulaşmamışlar, terörle bağlantıları yok, ülkeye faydalı nesiller yetiştirmek için uykusuz kalmışlar, zamanlarından, işlerinden fedakârlıklar yapmışlar. Bunların görülmesi gerekir. Bu insanların temize çıkma diye bir sorunları yok, Malatya bu insanları tanıyor, dua ediyor. Bu insanların ailelerinin yaşadığı acılar var, bu acıların, sıkıntıların, ancak atılacak bir radikal adımla yatışması mümkün. Bu da “28 Şubat yargı kararları yok hükmündedir” diyerek insanımıza darbe hukukunun tanınmadığını göstermektir. Bu çıkış yapılırsa, darbe hukuku daha doğrusu hukuksuzluğu layık olduğu yere gitmiş olur.

Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur hürriyetlerine kavuşmalı, itibarları iade edilmeli, 28 Şubat siyasi kararları yok hükmünde sayılmalıdır. 

Malatya Sürmanşet