Yargılamanın Yeniden Yapılabilmesi İçin

0
200

AK Parti Kayseri Milletvekili ve Darbe Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel,‘‘Darbelerin asli faillerini kınayacak ve tüm mağdurlardan özür dilemeye olanak tanıyacak bir hukuksal çerçeve oluşturulmalıdır’’dedi

YARGILAMANIN YENİLENMESİ İÇİN ÇABA SARF ETMEKTEYİZ

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 28 Şubat-27 Nisan Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel gazetemize yaptığı açıklamada,‘‘Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur gibi mağdur olan, işkenceye uğrayan, hüküm giyen vatandaşların durumlarının incelenmesi, gerektiğinde yargılamanın yenilenmesi için çaba sarf etmekteyiz.’’dedi.

ASLİ FAİLLERİNİ KINAYACAK HUKUKSAL ÇERÇEVE OLUŞTURULMALIDIR

Darbe Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel,‘‘Darbe süreçlerini yaşamış ve demokrasilerini sağlamlaştırarak normalleşmelerini tamamlamış ülkelerdeki hukuki düzenlemeleri dikkate alarak, tüm askeri darbelerin ve muhtıraların, hukuku ve demokrasiyi ağır şekilde ihlal eden fiiller olduğunu ilan edecek, darbelerin asli faillerini kınayacak ve tüm mağdurlardan özür dilemeye olanak tanıyacak bir hukuksal çerçeve oluşturulmalıdır.’’şeklinde konuştu.

GERÇEKLERİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALIDIR

Karayel,‘‘Komisyonumuzun ele almış olduğu konunun derinliği ve kapsamının genişliği sebebiyle detaylı araştırma fırsatı ve imkânı bulunamayan hususların olduğu ortaya çıkmıştır. Bu itibarla yasal düzenlemeler yapılmak suretiyle, Gerçekleri Araştırma Komisyonu kurulmalıdır. Bahse konu Komisyonun Genel Kurul’un takdir edeceği süreyle çalışması ve daha geniş yetkilerle donatılmasını teminen, devlet sırrı, ticari sır ve bankacılık sırrı niteliğindeki bilgilere erişme imkânını verecek hukuki düzenlemeler yapılmalıdır. Bunlara paralel olarak TBMM İç Tüzüğünde de gerekli değişikliklerin yapılması sağlanmalıdır.’’dedi.

İTİBARLARININ İADE EDİLMESİ GEREKİR

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şube Başkanı Namık Şahin, kamuoyunda Malatyalılar Grubu Davası olarak bilinen davanın iki hükümlüsü Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’un  ‘‘Yeniden mahkemelerinin yenilenip itibarlarının iade edilmesi gerekir. Şu anda 2,5 yıla yakın mahkûmiyetleri var. Olayı çok yakinen bildiğim ve yaşadığım için söylüyorum.’’dedi.

CEZAEVİNDEN ÇIKMALARI İÇİNDE GEREKENİ YAPACAĞIZ

MÜSİAD Malatya Şube Başkanı Namık Şahin, ‘Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur ile Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde bu yıl 4-5 kez görüştüm. Sağlık durumları iyi ama o şartlarda ne kadar iyi olabilirlerki. Daha 2015’te çıkmaları bekleniyor. Bir an önce cezaevinden çıkmaları içinde gerekeni yapacağız.’’ifadesinde bulundu.

YASAL BİR TAKIM NEDENLERDEN DOLAYI BİZİMKİLER ERTELENDİ

28 Şubat sürecinde Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur gibi kendilerinin de yargılandığını ve 4 ay cezaevinde yattığını söyleyen Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘ Gece saat 01.00’de işyeri sahipleri, fabrika sahipleri evden alındılar. Malatya’da herhangi bir eylem ve sıkıntı olmadığı halde o günkü şartlardan dolayı ticaret erbabı yüzlerce insan içeriye alındı. Öyle bir hale getirildi ki; toplumda bu arkadaşlarımız epey sıkıntı yaşadılar. Hepimizin kendimize göre işleri vardı. 4 ay boyunca bende cezaevinde yattım. Malatya’ya gelen komisyon üyeleri benim de ifademi aldılar. Yapılanları anlattık. Komisyon başkanı Yaşar Bey’e örgüt suçlaması nedeniyle içeriye alındığımızı ifade ettim. İleride bir tehlike olabilir diye bizleri içeriye aldıklarını belirttim. Bende 12,5 yıl ile yargılandım. Yasal bir takım nedenlerden dolayı bizimkiler ertelendi. Ruhsatlı silahlarımız suç unsuru oluşturuyor diye söylenerek elimizden alındı.’’

ORTADA HİÇBİR ŞEY OLMADIĞI HALDE BUNLARI YAŞADIK

Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur’un sağlık durumlarının iyi olduğunu da söyleyen Başkan Şahin sözlerini şöyle tamamladı ‘‘Sağlık durumları iyi ama o şartlarda ne kadar iyi olabilirlerse. Kendilerine göre birtakım sıkıntıları elbette var. Daha 2015’te çıkmaları bekleniyor. Şikâyet olarak bu tarihin daha erkene alınması için bildirildi. Bize yapılan çok büyük bir zulüm ve haksızlıktı. 52 kişi hakkında idam istendi. İngiltere’den gelen komisyon sayesinde idam kararı geri çekildi ve 7 yıldan 12,5 yıla kadar ceza istendi. Atılan adımlar umut verici ama hala arkadaşlarımız içeride. Adli kayıtlar her ne kadar silinmiş gözükse de yattığımız günler var. Ortada hiçbir şey olmadığı halde bunları yaşadık. Ümit ediyoruz hukuk olarak en azından hakları iade edilir. 30 vilayette Malatyalı olanları topladılar. İşleri ve sağlığı bozulan arkadaşlarımızın haklarını geri iade etmelerini istiyoruz. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz.

Malatya Sürmanşet