Ana Sayfa Kuruluşlar İyilik Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yardım İçin Gittiler Hayat Kurtardılar

Yardım İçin Gittiler Hayat Kurtardılar

0
Yardım İçin Gittiler Hayat Kurtardılar

İyilikder Elbistan Temsilciliği Suriyeli bir aileyi soba zehirlenmesinden son anda kurtardı.

İyilikder Elbistan Temsilciliğimiz, 14 Ocak 2015 günü hayırsever vatandaşların bağışladığı adak kurbanlarının kesimini gerçekleştirip, kurbanların dağıtımını yaptığı sırada Suriyeli bir aileyi karbondioksit zehirlenmesinden son anda kurtardı.

Hayırsever vatandaşların adak kurbanlarını kesip, Elbistan’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştıran İyilikder Elbistan Temsilciliği, dağıtım sırasında derme çatma bir barakada yaşayan Suriyeli sığınmacı bir ailenin tüm fertleriyle birlikte yerde hareketsiz yattığını fark etti. Anında sağlık ekiplerine haber veren ekibimiz aileyi hastaneye kaldırdı. Savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan, 4 küçük torunu ve gelini ile yaşayan 80’lik dedenin karbonmonoksit zehirlenmesi geçirdiği sağlık ekiplerinden öğrenildi. Aile, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

O Aile Artık Yeni Evinde

İyilikder Elbistan temsilciliğimiz, olayın hemen ardından zehirlenen aileye yeni bir ev kiraladı. Eşyalarını tamamladıktan sonra aileyi yeni yuvalarına yerleştiren ekiplerimiz, aileye giyim, gıda ve yakacak yardımında bulundu.

Kömür Kullanmayı Bilmiyorlar

Suriyelilerin, Suriye’de ısınmak için mazot kullanması ve kömür yakma konusunda bilgi sahibi olmamalarından kaynaklanan karbonmonoksit zehirlenmeleri, son günlerde bölgede sıkça yaşanmakta. Elbistan temsilciliğimiz, soba kullanımı ve kömür yakmak konusunda Suriyeli ailelere geçtiğimiz günlerde bir eğitim vermişti.

Basında Geniş Yer Buldu

Derneğimizin haberine ulusal medya da ciddi şekilde ilgi gösterdi. Anadolu Ajansı tarafından servis edilen haber, Haber7.com, Haber10.com ve Hurriyet.com.tr gibi önde gelen siteler tarafından yayınlandı.