Yalnız Coğrafya Bosna Hersek

0
Yalnız Coğrafya Bosna Hersek

Körfez Derneği Gençlik Komisyonu tarafından organize edilen Yalnız Coğrafya Bosna Hersek konulu program Payas’ta gerçekleştirildi.

Gençlik Komisyonu Başkanı Ekrem Akkutlu programda yaptığı konuşmada bu tür programların gerçekleşmesi için fedakârlıktan öte ortak bir dava ya inanır olmamız gerekiyor dedi. Akkutlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu akşam burada dünya insanlığının bir kara lekesi olarak tarihe geçen Bosna Hersek katliamına, bir daha tanıklık edeceğiz. Değerli dostlar bizler bir süredir neye inanacağımızı neyin mücadelesini vereceğimiz konusunda kararsızlıklar yaşadık. İnsan için en büyük sıkıntı bu kararsızlıklardır.

İşte bunun için bizler ülkemizde ve İslam dünyasında bu yaşananlara karşı geçmiş de yaşadığımız gibi bir idrak kılınmasına, bir idrak gecikmesine düşmeden sorunlarımızı, problemlerimizi ve coğrafyamızda yaşananları, dünyada yaşananları kendi sorunumuz biliyoruz. Bizi insan yapan ve anlamlı kılan bu değerlerdir.

Herkesin kendi bencilliği içerisinde kedini konuştuğu bir dünyada biz bu gün dünya mazlumlarını konuşuyoruz. Suriye’yi,  Filistin’i, Çeçenistan’ı konuşuyoruz onların acısını yüreğimizde his ediyoruz.

Sorunlarımızın çözümünü hep düşmanlarımızın ocağında ithal bir kısım yaklaşımlara ve yöntemler aradık. Allah insan olmamızı insanlaşmamızı sorumluluk sahibi olmamızı bir noktada buna bağlıyor. Bunun için değerli dostlar biz Müslümanlar dünyada artık sorunların değil çözümün adresi olmalıyız. Bu çağın sorunları fıkh eden hayatın için de önemlisi siz gençlerini var olması ve bunu büyütüyor olmamız büyütmeye çalışmamız belki de bu sorunlarımızı çözecek en ciddi zemin olacaktır. Bu çalışmalarda insanlığın göz aydınlığı yüz akı nesiller bunun etrafında şekilenecek. Değerli arkadaşlar Bizler gençliğin dilini yakalayamayarak onların modenizmin uç savrulması tüketim bireyleri olmaktan kurtarmak ve tarihin kurucusu şahsiyetleri haline getirmenin çabası ve gayreti içerisindeyiz.

Gençliğin bir toplumun geleceği için vazgeçilmez ve ertelemez bir unsur olduğunu gençlerini yetiştiremeyen toplumların kültürel ve değer olarak erimeye ve yok olmaya mahkûm olduklarını tarih buna şahitlik ediyor. Bu topraklar üzerinde yeniden kürenin belirleyici gücü olmak istiyorsak ve neslimizi ıslah etmek gibi bir derdimiz varsa gençlerimizi günün şartlarına göre en iyi şekilde ve en muhkem biçimde yetiştirmek zorundayız. Bu bizim en büyük sorunumuzdur.

Gençlerimiz bize ecdadımızın mirası olan emaneti Bosna’mızın sahipleniyor olması bizleri memnun ediyor.”dedi.

Açılış konuşmasının ardından Payas Belediye Başkanı Bekir Altan selamlama konuşması yaptı.

Konuşmaların ardından program gençlerin sunumları ile devam etti.

Sumun Konuları ve Sunucular

Hasan Yavuz – Sunucu

Bosna Hersek’in Coğrafi Yapısı – Faruk Küçük

Bosna Hersek’in Osmanlı Öncesinde Yer Alan Medeniyetler – Abdullah Güvercin

Bosna Hersek’in Osmanlı Tarafından Fetihi ve Tarihi – HÜSEYİN YILMAZ

Bosna Hersek’in Osmanlıdan Ayrılışı Tarihi ve Siyasi Yapısı – Ömer Faruk Kurtgöz

Bosna Hersek Katliamı – İlker Baysal

Aliye İzzetbegoviç’in Hayatı – Ahmet Eyüp Şengül

Sunumların ardından program Osman Öz’ün duasıyla son buldu.