Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği ‘Yakın Tarihe Yolculuk’ Konferansı Yapıldı

‘Yakın Tarihe Yolculuk’ Konferansı Yapıldı

0
‘Yakın Tarihe Yolculuk’ Konferansı Yapıldı

Anadolu Öğrenci Birliği Van Şubesi tarihçi-yazar Hüseyin Özhazar’ın katılımıyla “Yakın Tarihe Yolculuk” konferansı düzenledi.

Anadolu Öğrenci Birliği Van Şubesi, “Yakın Tarihe Yolculuk” başlıklı konferansta tarihçi-yazar Hüseyin Özhazar’ı ağırladı.  

Konferans 12-13 Aralık tarihlerinde dört oturum şeklinde gerçekleştirildi. Konferans hizmet içi eğitim amaçlı sadece üniversite ders halkaları mensuplarına yönelik yapıldı.

İki gün süren konferanslarda Hüseyin Özhazar; bugün yaşadığımız dünyanın dün nasıl bir şekilde inşa edildiğine dair fotoğraf ortaya koymaya çalıştı. Avrupa ve İslam dünyasını 14. yüzyıldan itibaren ele alan Özhazar, Amerika’nın keşfedilişinin dünya siyasetinin yönünü değiştirdiğine önemle vurgu yaptı.

Osmanlı Devleti’nde yaşanan siyasi, dini, ekonomik gelişmeleri bir bütün olarak ele alarak bugüne kadar gerçekleşen tarihi kırılmaların üzerinde durdu. Birinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan yeni düzene de değinen Özhazar, bu yeni düzende kurulan Türkiye Devleti’nin kuruluş döneminde neler yaşandığını ve bu yaşananların nasıl sonuçlar doğurduğunu anlattı.

Özhazar tek parti zihniyetinin ve ordu vesayetinin ne tür zararlara yol açtığını açıklayarak darbelere de kısaca değindi. Son olarak, günümüzde yaşanan olaylara kısaca değinen Özhazar konuşmasını sonlandırdı.