Van'dan Suriye'ye Yardım Eli

0
Van'dan Suriye'ye Yardım Eli

Bir yıl önce yaşanan yıkıcı depremler sonrası büyük sıkıntılar ve mağduriyetler yaşayan Van halkı, Suriyeli mültecilere yardım elini uzattı.

Van da faaliyet gösteren Gökkuşağı Derneği’nin organizasyonu ile hayırsever vatandaşlarca toplanan yardımlar 8 Kasım 2012 Perşembe günü Suriye ye gitmek üzere yola çıktı. Yardım konvoyu 9 Kasım 2012 öğle sularında Kilis Öncüpınar sınır kapısından girerek Halep’ın Azez ilçesindeki mülteci kamplarında mültecilere ulaştırıldı. Araçlar Van’dan hareket etmeden önce konu ile ilgili bir basın açıklaması yapan Gökkuşağı Derneği Yardım Komisyonu başkanı Sıddık MARAL; “Tunus’la başlayan Libya, Mısır, Yemen ve Bahreyn’le devam ederek gelen Ortadoğu intifadasının bir halkası olan Suriye devriminin bütün şiddeti ve yakıcılığı ile devam ettiğini hatırlattı. Bu meyanda Gökkuşağı Derneği olarak Suriyeli mülteci kardeşlerimizin yaşadığı bu drama sessiz kalamazdık.” ifadesini kullanarak bir yardım organizasyonu tertiplediklerini ve bundan böylede devam edeceklerini beyan etti. Maral, organizasyonda emeği geçen ve yardımlarını esirgemeyen tüm Van halkına teşekkür etti.

 

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Tunus’la başlayan Libya, Mısır, Yemen ve Bahreyn’le devam ede gelen Ortadoğu intifadasının bir halkası olan Suriye devrimi bütün şiddeti ve yakıcılığı ile devam etmektedir. Bu gün Suriye halkının mücadelesi yıllarca diktatör rejiminin uyguladığı baskı ve sindirmelere yeter feryatlarının yükselişidir.

Bu feryatlara ses vermek babında Van Gökkuşağı Derneği olarak mağduriyet yaşayan Suriye halkına yardım elimizi uzatmak olmuştur. Halkımızın yapmış olduğu bağışları bir araya getirerek bir an önce Suriye ye ulaştırma gayret ve çabası içinde olduk.

Bu gün insanlık olarak, bu gün İslam âlemi olarak Suriye halkının çetin bir sınavla imtihanına şahit olmaktayız. Bu meyanda bizlerinde onlarla olan imtihanımızda bir o kadar çetin ve şiddetlidir. Buradan hareketle tüm İslam coğrafyasında üzerimize düşen sorumluluğun farkında olarak diyoruz ki; Her zaman yapabileceğimiz bir şeyler mutlaka vardır. Bizlerde Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak üzerimize düşen duyarlı Van halkının derneğimize yapmış olduğu bağışlardan oluşan; Gıda, Battaniye, giyim, çocuk bezi, un ve temizlik malzemelerinden oluşan yardım malzemelerini bir an önce mağdur durumda olan Suriyeli kardeşlerimize ulaştırmak olmuştur. Bu saydığımız ürünlerden oluşan bir kamyon yardımı inşallah bu gün yola çıkararak en kısa sürede Suriye sınırını da geçerek Suriye’de bulunan mültecilere ulaştırmayı hedeflemekteyiz.

Dernek yardım komisyonumuz rutin yürüttüğü faaliyetler kapsamında, hayırsever Van halkının göstermiş olduğu ilgi ve yapmış olduğu katkılardan güç alarak Van yerelinde birçok aileye ve ihtiyaç sahibine gıda ve giyim yardımı ulaştırdığı gibi, bu günde Van halkının desteğiyle Suriyeli kardeşlerinin seslerine ses vermiştir. Daha bir yıl kadar önce geçirmiş olduğu deprem felaketine rağmen, “Bir kuru ekmek de olsa paylaşırım” diyen Van halkı, Suriyeli kardeşlerini unutmamıştır. Nitekim yapmış olduğu bağışlarla da bunu ortaya koymuştur.

Derneğimizin aşağıda belirtilen insani yardım malzemelerini tedarik ederek Suriye de yardıma muhtaç kardeşlerimize Gaziantep Kilis sınır kapısında kara yolu ile yardım komisyonu üyelerimizce teslim edilecektir.

“Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir” düsturunu şiar edinerek ellerinden gelen gayreti ortaya koyan Tüm halkımıza ve konuya ilgi gösteren siz değerli basın mensuplarına teşekkür ederiz.

Gökkuşağı Derneği Yardım Komisyonu Başkanı Sıddık MARAL