Van’da “Değişen Dünya ve Türkiye” Konusu Ele Alındı

0
150

Turgay ALDEMİR, İslam Dünyasının İmkânsızlıklarına Vurgu Yaptı

 

Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin düzenlediği;  “ Değişen Dünya ve Türkiye konulu konferansa, Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon kurulu başkanı Turgay ALDEMİR konuşmacı olarak katıldı. Konferans 11 Nisan 2014, Saat:19.30 da Van Merkez Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda gerçekleştirildi.

Gökkuşağı Derneği Esnaf komisyonunun tertiplediği konferansın sunuculuğunu Hikmet Bayram yaptı. Yoğun bir ilginin olduğu konferansa Mahmut Şimşat hocanın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlandı. Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra yapılan sine vizyon gösterimlerinin ardından; Anadolu Platformu koordinasyon kurulu üyesi ve Gökkuşağı Derneği yönetim kurulu başkanı Özkan Soyluoğlu bir selamlama konuşması yaparak; Konferansa konuşmacı olarak katılan sayın Turgay Aldemir’e, programın tertiplenmesinde emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşriflerinden dolayı teşekkür etti. “Sahih İslam algısına" vurgu yapan Soyluoğlu; Gerek ülkemizde yapılmak istenen değişim ve dönüşüme karşı, gerek orta doğu ve tüm Dünyada gerçekleşen değişim ve dönüşüme karşı dikkatli olunması gerektiğini ve buna sahih İslam algısıyla karşılık verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan Anadolu Platformu başkanı Turgay Aldemir; “İslam Dünyasının bu gün dağınık bir durumda olduğunu, bunu da; Mısır, Suriye, Myanmar ve daha bir çok İslam coğrafyasından örnekler vererek ve bu örneklerinde İslam Dünyasının ne kadar dağınık olduğunu gözler önüne serdiğinin bir göstergesi olduğunu, bu dağınıklığın giderilmesi için yeni okumaların olması gerektiği, yeni bir zihniyet ve yeni bir medeniyet tasavvurunun oluşturulması gerektiğini ifade” etti. İslam dünyasının imkânsızlıklarına da vurgu yapan Aldemir, bu gün bir çok krizin yaşandığını en önemli krizinde fikir krizi olduğunu, batı medeniyetine karşı yeni bir medeniyet vurgusu yaparak, gerek eğitimde, gerek sanatta, gerek iktisatta ve daha birçok alanda insanlara alternatif bir medeniyet sunulması gerektiğini belirtti.

Sahih bir din anlayışının olabilmesi için Kur’an'ın bir yaşam ve hayat kitabı olarak okunması gerektiğini, Sahih bilgi, iyi niyet ile değerlere sahip çıkarak ve sarılmak gerektiğini belirten Aldemir sözlerine şöyle devam etti; “ Yeniden selam yurdunun oluşması için birbirimize ve  fikirlerimize saygılı olmalıyız.

Müslüman toplumlar olarak olaylara bütüncül yaklaşmalı, Tevhid’i anlayışa sahip çıkarak, Kürtler, Türkler ve Her türlü etnik kökene sahip insanlar olarak onurlarımızla ümmetin derdine sahip çıkmalıyız”  dedi. Devşirme bilgi ve kişilerle mücadele edilemeyeceğini, sistemli ve her alanda kadrolar oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Aldemir; İslam'ın bütünlük içinde değerlendirilmesi gerektiğini, ancak tarihten ders alarak geleceğe yön verilebileceğini ifade ederek sözlerini tamamladı.