Van ve Erciş'te Şiddetli Deprem

0
194

Van’da meydana gelen deprem özellikle Erciş ilçesinde büyük hasara yol açtı. İlk belirlemelere göre. Enkaz altından kurtarma çalışmaları sürüyor. Can kaybının artmasından endişe ediliyor.

Alınan bilgilere göre, Erciş’teki Çınarlı Mahallesi, Vanyolu, Beyazıt mahalleleri ile Atatürk ve Kışla caddelerinde büyük hasar meydana geldi, birçok bina yıkıldı. Zeylan Caddesi’ndeki Eroğlu Apartmanı, Atatürk Caddesi’ndeki 5 katlı otel, Van Yolu Caddesi’ndeki 3 bina adeta yerle bir oldu.

İlçedeki çok sayıda eski ve çok katlı binanın yıkıldığı, enkaz altında kalanlar olduğu, bazı yerlerden duman yükseldiği belirtildi. Telefon ve elektrik hatlarının çalışmadığı ilçede, bazı yolların kapandığı, ilçedeki hastanenin yetersiz kaldığı öğrenildi. Muradiye ilçesinde de binalarda çatlaklar oluştuğu, vatandaşların sokaklara çıktığı ifade edildi.

 

KARDEŞ KURULUŞUMUZ BAŞAK-DER’İN BULUNDUĞU BİNA ÇÖKTÜ

Bize ulaşan bilgilere göre kardeş kuruluşumuz Başak Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin bulunduğu bina çöktü. Pazar günü olması hasebiyle Dernek’te faaliyet yürütmekte olan kardeşlerimizde göçük altında kaldılar. Bölgeye yakın yerlerde olan kardeşlerimiz yardım için bölgeye ulaşmaya çalışıyorlar. Rabbimizden tüm insanların yardımcısı olmayı diliyor ve dualarımızı eksik etmiyoruz.

 

ENKAZ ALTINDAN KURTARILMAYI BEKLİYORLAR

Van’ın Erciş ilçesinde Vanyolu Caddesi, Zeylan Caddesi ve Beyazıt Mahallesi’nde çok sayıda apartman çökerken, enkazlarda çok sayıda vatandaş kurtarılmayı bekliyor.

 

25 APARTMAN VE 1 YURT ÇÖKTÜ

Kızılay, Erciş’te büyük hasar olduğunu, 25 apartman ve bir öğrenci yurdunun çöktüğünü açıkladı.

Kızılay, Van’da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından acil olarak harekete geçti. Ankara’daki Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi’nde bir kriz masası oluşturuldu, Erzurum, Muş ve Elazığ yerel afet müdahale ve lojistik merkezlerinden çok sayıda çadır, battaniye ve gıda malzemesi bölgeye doğru yola çıkarıldı.

 

YARALILAR HASTANELERE ULAŞTIRILIYOR

Van’daki deprem nedeniyle yaralanan yaklaşık 100’e yakın kişi, hastaneye getirildi. Alınan bilgiye göre, depremde yıkılan bazı ev ve iş yeri enkazından çıkarılan yaralılar, hastanelere ulaştırılmaya başlandı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle hastalar bahçeye taşındı. Depremdeki enkazdan yaralı kurtarılan 100’e yakın kişiye ilk müdahaleleri hastane bahçesinde yapılıyor. Yaralılar arasında emniyet ve jandarma görevlileri de bulunuyor.

 

DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.2

”Depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdik. Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik” diyen Erdik, 6.6 büyüklüğün yerel olduğunu, daha sonra moment büyüklüğünü 7.2 olarak revize ettiklerini söyledi.

Erdik, depremlerde önemli olanın büyüklük değil, şiddet olduğuna da dikkati çekerek, ”Van’da şiddet 8 mertebesinde. 9 şiddetinin görüldüğü yerler de var” dedi.

 

ÇADIR VE BATTANİYE GÖNDERİLİYOR

Van’da meydana gelen deprem sonrası Erzurum’dan bölgeye arama kurtarma ekipleri ve temel ihtiyaç maddeleri gönderilmeye başlandı. Kızılay Erzurum Bölge Müdürlüğü tarafından deprem bölgesine öncü ekipler gönderildi.

 

VALİLERDEN AÇIKLAMA GELDİ

Kars Valisi Ahmet Kara, Van’daki depremin Kars’ın Sarıkamış ilçesinde hissedildiğini ifade ederek, ”Zarar ziyanımız yok. Deprem Sarıkamış ilçemizde hissedildi. Ben de şu an ilçede Sarıkamış Kaymakamımız ile gerekli incelemeyi yapıyoruz” diye konuştu.

Ardahan Valisi Mustafa Tekmen de, şu ana kadar kendisine ulaşan olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, ”İnşallah depremin merkezi olan Van bölgesinde de önemli bir sorun olmamıştır” dedi.

 

CAMİLERİN MİNARESİ YIKILDI

Merkez üssü Van olan ve Muş, Batman Diyarbakır gibi illerde hissedilen 7.2 büyüklüğündeki depremden ötürü Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Sarıpınar beldesi ve Adıvar köyünde bulunan camilerin minarelerinin yıkıldığı öğrenildi.

 

BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

Van’da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem Diyarbakır, Şırnak, Siirt, Batman, Mardin, Erzurum, Kars, Iğdır, Ardahan ve Ağrı ile Irak’ın kuzeyindeki Duhok ve çevre yerleşim birimlerinde de hissedildi. Deprem bölgede paniğe neden olurken bazı vatandaşların ev ve iş yerlerinden dışarı çıktığı görüldü.

 

Anadolu Platformu ve Ajanslar