VAN DEPREMİ YILDÖNÜMÜ

0
538

Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anarken, Cenab-ı Allah’tan ülkemize hem bu tür afetleri yaşatmamasını hem de iç huzurumuzu, barışımızı bozmamasını niyaz ediyoruz.

Van’da, 23 Ekim’de, 7.2 şiddetinde merkez üssü Tabanlı Köyü olan büyük bir deprem gerçekleşti. Cumhuriyet tarihinin Anadolu’da meydana gelen en büyük depremlerinden biri olarak kayıtlara geçen Van Depremi’nde 644 kişi hayatını kaybetti. Van Depremi 4’üncü yılında anılmaya devam ediyor.

23 Ekim 2011 tarihinde yaşanan elim felaket sonrasında Van ve Erciş’te “Afet ve Yardım Koordinasyon Merkezi" kurarak tüm ülkede seferberlik başlatan Anadolu Platformu çalışmalarını genişleterek devam ettirdi.

Sürdürülebilir bir yardım faaliyetini hedefleyen Anadolu Platformu deprem ile ilgili duyarlılığın geçen zamanla birlikte azalacağını da göz önünde bulundurarak daha kalıcı faaliyetler planladı.

O zaman için Van ve Erciş’te oluşturulan depolarda Türkiye’nin her tarafından gelen yardımlar tasnif edilip ihtiyaç sahiplerine ivedilikle ulaştırıldı. Bu faaliyet uzun süreli olarak devam ettirildi. Uzun kış koşulları göz önünde bulundurularak bu yardımların sürdürülmesi için imkanlar oluşturuldu.

Yardım yapmak isteyen duyarlı insanlarımızın üye kuruluşlarımız aracılığıyla duyarlılıkları kardeşliğimizi de pekiştirdi.

Diğer sivil toplum kuruluşları ile de işbirliği içinde olmaya önem veren Anadolu Platformu, kış şartlarını göz önünde bulundurularak geçici çadırların yerine konteynır veya prefabrik tarzı evler yapmaya başladı. Bunun için tüm halkımızı nakdi yardım yapmaya davet etti.

Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimizi rahmetle anarken, Cenab-ı Allah’tan ülkemize hem bu tür afetleri yaşatmamasını hem de iç huzurumuzu, barışımızı bozmamasını niyaz ediyoruz. 

 

23 Ekim’de yaşadığımız depremde Anadolu Platformu üyesi BAŞAKDER Başkanımız Gültekin Keleş Hakkın rahmetine kavuşmuş Ferit Akgün kardeşimiz ise yaralı olarak kurtarılmıştı.

Söz ve Bestesini Mahmut Şimşat'ın yaptığı ve Ömer Burak Eyigün'ün seslendirdiği Başakder Başkanımız için hazırlanan klibi tekrar sizlerle paylaşıyoruz.

Gökkuşağı Derneği yönetim kurulu Van depreminin 4. Yıl dönümünde bir mesaj yayımladı. Yayımlanan mesajda şöyle denildi; “23 Ekim günü Van ve çevresinde meydana gelen depremin acısını halen ilk günkü gibi yüreğimizde his etmekteyiz. Deprem eziyet , acı olmakla beraber, aynı zamanda ülke insanımızın duygularını harekete geçirerek doğusu batısıyla, kuzeyi güneyi ile halkımızı birbirine bağlayan ve kardeşlik hukukunun daha da kavileşmesine bir vesile de olmuştur. Bizi birbirimize kenetleyen ve bizleri birbirimizden ayırmayan bağ elbette ki, inanç bağıdır. Doğudan olsun, batıdan olsun ülke genelinde Van’ımızın ve Vanlımızın yanında olan ve acımızı paylaşan tüm vatandaşlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Yeniden bu tür felaketlerin yaşanmamasını rabbimizden niyaz ederek, vefat eden hemşerilerimize Allah’tan rahmet yakınlarına da baş sağlığı diliyoruz. 

 

GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ                                 

YÖNETİM KURULU

 

 

DEPREMDEN BAZI KARELER