Van Bölgesi Koordinasyon Çalışmaları

0
188

Van ve Erciş’te yaşanan depremden sonra bölgede oluşturulan Anadolu Platformu Yardım Koordinasyon Merkezi üye kuruluşların çalışma ve yoğun gayretleriyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Platform Koordinasyon Kurulu ilk günden itibaren çalışmaları fiilen takip ediyor. Bu amaçla, rutin olarak icra edilen aylık Koordinasyon Kurulu toplantısı Kasım ayında Van’da yapıldı. 26 Kasımda Van’da bir araya gelen Koordinasyon Kurulu Gökkuşağı Derneğinde buluşarak ikinci depremden sonra oluşan hasarı tespit etmek için yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Üye kuruluşumuz Gökkuşağı Derneği gönüllüleri ile yapılabilecek çalışmaların ve farklı illere yerleştirilen aile ve öğrencilerin durumlarını gözden geçirmek üzere toplantı yapılacak mekâna gidildi. Van Bölgemizden gelen Ağrı, Erciş, Tatvan, Muş temsilcilerinin de katıldığı Bölge Koordinasyon Toplantısında Van’da yapılanlar değerlendirilirken yapılabilecek yeni çalışmalar üzerinde de müzakereler yapıldı.

İki bölümden oluşan toplantının ikinci bölümüne bölgede bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Zahteroğlu ve Sosyal Yardımlaşma Van il müdürü de katıldı. Yapılan çalışmalarla ilgili Anadolu Platformu Bölge Teşkilatlanma Birimini bilgilendiren Zahteroğlu, öneri, istek ve şikayetleri ilgi ile dinleyerek notlar aldı ve bu konuşulanları ivedi bir şekilde ilgililerine ulaştıracağını ve kendi üzerlerine düşeni yapma hususunda hassasiyet göstereceklerini, deprem öncesinde deprem bölgesinde 36 bin kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na kaydının olduğu ve bu sayının oldukça yüksek olduğu ifade edildi.

Zahteroğlu ile konuşulan gündem maddeleri şunlardı:

·         Kısa dönemde barınma ve iş birliği. STK’lar için Van merkezde prefabrik verilmesi.

·         Belirsizliğin giderilmesi.

·         Yapılan çalışmaların STK ile paylaşılması ve kamuoyuna iyi duyurulması. Bakanlık görevlilerinin yapacağı iş bölümü ve yönlendirmelerle talep eden STK’lara akreditasyon kartı vererek rehabilitasyon çalışmalarında dayanışma sağlanması.

·         Hasar tespitinin ivedilikle yapılması ve ücret alınmaması. Hasar tespitlerinin 15 Aralığa kadar bitmesi öngörülüyor.

·         Ekonomik iyileştirmeler, depremzedelerin borçlarının 6 ay ertelenmesi.

·         Esnafın kapasitesine göre kredi verilmesi.

·         Esnafların kamudaki alacaklarının ivedilikle verilmesi.

·         Deprem süresince ticari sicillerin affedilmesi.

·         Kayıtlı işçilerin maaşların belirli bir süre devlet tarafından ödenmesi.

·         Kredi için ipotek işleminin kolaylaştırılması.

·         Göçün önlenmesi.

·         Sınır ticaretinin desteklenmesi ve ticari alanın hareketlendirilmesi.

·         Psikososyal desteğin yaygınlaştırılması ve gönüllü kuruluşlardan partnerler oluşturulması.

·         Mevcut kurumlardaki çalışanların gönüllülük sahalarına yönlendirilmesi.

·         Göç edenlerin takibi. Farklı illere geçici bir süre giden ailelerin sivil toplum ve Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığının il müdürlükleri tarafından takip edilmesi ve rehabilitasyon çalışmaların yapılması.

·         Devlet-millet ve STK işbirliğinin ve bütünleşmesinin sağlanması.

·         Hasarlı binaların yıkılması.

·         Devletin ‘sosyal devlet’ anlayışına dönüşümüne katkı sağlanması.

 

Bu toplantının ardından Koordinasyon Kurulu, Türkiye genelinde yapılan çalışmaların takibini ve değerlendirmesini yapmak üzere koordinasyon kurulu toplantısına geçti. Gece geç saatlere kadar süren toplantıda platform çalışmaları enine boyuna görüşüldü.

27 Kasım sabahı Koordinasyon Kurulumuz Erciş’e hareket etti ve depremde binası yıkılan ve Başkanı Gültekin Keleşi kaybettiğimiz Başak-Der’in konteynırında gönüllülerimizle buluştu. Gönülden çalışan diri yürekli insanlar için mekanın ve şartların hiçbir zaman engel teşkil etmediğini Başak-der gönüllülerinin dava aşkında ve hizmet bilincinde bizzat gördük ve müşahede ettik. Binası yıkıldıktan sonra çalışmalarına konteynırda devam eden üye kuruluşumuz Başak-Der’de bir konuşma yapan Koordinasyon Kurulu Başkanımız Turgay Aldemir; gösterilen bu samimiyetin ve çalışmalardaki sürekliliğin önemine vurgu yaptı.

Erciş’ten ayrılan Koordinasyon Kurulumuz Tatvan’da İnsan-Der gönüllüleri ile buluştu ve çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunduktan sonra Muş’a geçti ve Muş Akademi-Der’i ziyaret ederek Akademi-Der gönüllüleri ile Muş’ta yapılan çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Muş’ta yapılan verimli ve bir o kadar da gelecek vadeden toplantının ardından bölgeden ayrılan Koordinasyon Kurulu bu yoğun bölge ziyaretinden önümüzdeki süreçte bölgede yapılacak önemli çalışmaların sürdürülebilirliğini yakından takip etmeye devam ediyor.