VAHÖP Basın Açıklamalarına Devam Ediyor

0
192

Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin de üyesi olduğu VAHÖP’ün her ay’ın ilk cumartesisi rutin tertiplediği basın açıklamalarının bu aykine Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR’ de katıldı.

Van da kısa adı VAHÖP olan ve Van Gökkuşağı Eğitim Kültür Ve Yardımlaşma Derneği’nin de üyesi olduğu Van Hak ve Özgürlükler Platformu’nun her ay’ın ilk cumartesisi rutin tertiplediği basın açıklamalarının bu aykine Anadolu Eğitim ve Davet Gönüllüleri Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay ALDEMİR’ de katıldı. Okunan basın açıklamasından sonra söz alan ALDEMİR; Van da her ay Sanat Sokağında bir araya gelerek, hak ve  özgürlük kısıtlamalarını telin eden bu güzide topluluğu (Platformu)  kutlu mücadelelerinden dolayı kutlayarak sözlerine başladı. ALDEMİR;28 Şubat’ın darbeci paşaları yargılanıyor ama darbenin asıl mimarı ve destekleyicileri olan sendikalar; barolar, sendikalar ve vesayetçi yargının gücünü de arkalarına alarak, güçlerine güç katmaktadırlar. 28 Şubat ve 12 Eylül darbecileri halen aramızda geziyorlar diyen ALDEMİR sözlerine; Bu halk ne yiyiyor ne içiyor ve neye inanıyorsa, ne kadar dindarsa, bu millete hizmet için kurulmuş olan ordunun, yargının, siyasetin ve tüm kurumlarında o denli halkın inanç ve kültürüne sahip çıkmaları gerekir. Aksi halde orta doğunun vesayetçi oluşumları gibi yıkılacaklardır.

On yıllardır asimilasyon ve güvenlik kavramlarıyla yaklaşılan Kürt meselesinin ve Kürt halkının problemleri çözülmüş değildir. Problemin kaynağının Kürt halkının değil sistemin yıllardır sürdüre geldiği ulusalcı, askeri oligarşi olduğunu belirten ALDEMİR öncelikle bunun çözülmesi ve akabinde de Kürt halkının dinine, diline, kültürüne, örf ve ananelerine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. Sözlerini; Hakça bir paylaşım için, Tevhit, Adalet ve Özgürlük endeksli hareket etmeliyiz diyerek bitirdi.