Vahiyle Yürümek

0
Vahiyle Yürümek

Gaziantep’te Ramazan Kayan hocamızın “Vahiyle Yürümek’ adlı kitabı tahlil edildi.

Anadolu Öğrenci Birliği Yüksek Öğretim Komisyonu Gaziantep Şubesi Kız Öğrencileri tarafından aylık olarak yapılan kitap tahlili programında bu ay Ramazan Kayan hocamızın “Vahiyle Yürümek’  adlı kitabı tahlil edildi.

22 Aralık Pazar günü Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde yapılan programa çok sayıda Yüksek Öğretim Komisyonu üyesi öğrenci katıldı.

Kitap tahlili komisyon üyelerinden Şehadet Gerçek’in moderatorlüğünde Dilruba Aslan tarafından yapıldı. Sunum sonunda soru cevap kısmı yapılarak dinleyicilerin aklında kalan soru işaretlerinin yanıtları da verilmiş oldu.

Kitaptan Bir Bölüm:

Vahyin yörüngesinden uzaklaştırılan nesiller, varoluş gayesinden koparıldı. Tüm bunlar ‘Yeşil Kuşak’ projesi kapsamında yaygınlık kazandı. Yaşam biçimi sunan vahyi, önce sınırlama, sonra dışlama en sonunda da sıfırlama hedefleri çizildi. İlk hamle vahyin; devlet, hukuk ve siyaset alanına yönelikti.

Vahyi reformize ederek alanını daraltma ve İslam’ı azaltma amaçlandı. Vahyin ışığına kapalı tutulan akıl, özgürleştirmeye vahyin sınırlarını zorlayarak başladı.

Vahiyle sorunlu duruşlar, tutumlar, tepki almadığı gibi aksine dinin yorum zenginliği olarak değerlendirildi…

Zihin ve yürek inşasını Kur’an’la temellendiremeyince “haz” larımıza ve “heva” larımıza yenik düştük… Dünyevileşme işgaline uğrayan kapler, “Nur”dan uzaklaştı….Artık bu “Nur”a sırtını dönem kişi, toplum, yapı, devlet, medeniyet ve çağ karanlıktadır…Kur’an’ ın aydınlığında yürümemenin sonuçları; anarşi, kaos, zulüm, isyan, bağy, sömürü ve ihanettir…