Vahiyden Kültüre

0
Vahiyden Kültüre

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu kitap tahlili programında “Vahiyden Kültüre” kitabı tahlil edildi.

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu tarafından aylık olarak yapılan kitap tahlili programında bu ay Prof. Dr. Celalettin Vatandaş’ın “Vahiyden Kültüre” kitabı tahlil edildi.

Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu tarafından 7 yıldır devam ettirilen aylık kitap tahlili programında bu ay Prof. Dr. Celalettin Vatandaş’ın “Vahiyden Kültüre” kitabı tahlil edildi. 04 Aralık Çarşamba günü Bülbülzade Vakfı Mütercim Asım Konferans Salonunda yapılan kitap tahlilini Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu Başkanı Mehmet Hıdır Akaslan yaptı. Tahlil programına çok sayıda Kadınlar Komisyonu üyesi katıldı. Program sonunda yapılan soru cevap kısmıyla dinleyicilerin aklında kalan soru işaretlerinin yanıtları da verilmiş oldu.

Peygamberler Kendi Taraftarlarının Zulümlerine de Maruz Kalmışlardır

Mehmet Hıdır Akaslan sunumunda bütün peygamberlerin mesajlarını yayarken birçok engelle karşı karşıya kaldıklarını belirterek; bunun çarpıcı yanı ise peygamberler sadece karşı tarafın engelleriyle kalmamış, kendi taraftarlarının engellemelerine de maruz kalmışlardır dedi. Akaslan sözlerini şöyle sürdürdü; “Allah kendi yolunda küllenmiş işaretlerini hatırlatmak için zaman zaman peygamberler göndermiştir. Bu peygamberler mesajlarını yaymaya çalışırken hem kendilerini engellemek isteyenlerin, hem de taraftarlarının zulümlerine maruz kalmışlardır. Bu taraftarlardan bir kısmı peygamberin getirdiği sahih inancı olduğu gibi yaşamaya çalışırken, bir diğer kısmı kitabı tahrif etmek, bidat ve hurafelere tabi olmak ve peygamberlerini adeta ilahlaştırmak gibi durumlara düşmüşlerdir.

Bugün yeryüzünde yaşayan üç büyük ilahi dinden ikisi yukarıda belirttiğimiz bozulmayı bütün boyutlarıyla yaşamışlardır. Hıristiyanlar ve Yahudiler kitaplarını tahrif etmişler ve peygamberlerini olmadıkları konumlara koyarak onlara en büyük zulmü yapmışlardır. İslam’ın ise kitabı sağlam, mesajı sahih olarak kalabilmiştir. Ancak bir kısım Müslümanlar bu sahih kitabın söylediklerine titizlikle uymaya çalışırken, diğer bir kısım heva ve hevesleriyle dini karıştırıp bidat ve hurafeler icat etmişlerdir. Resulün ölümünün hemen ertesinde az da olsa bu ikilem ve mücadele hızlanarak şu ana kadar devam etmiş ve günümüzde de devam etmektedir. Vahiyden Kültüre kitabı bu mücadelenin kuş bakışı bir tarihi anlatımıdır.” dedi.