V. OTURUM: Geleceğin Dünyası ve Müslümanlar

0
304

Anadolu Platformu’nun Afyonkarahisar’da tertiplediği Anadolu Buluşmaları 13 sempozyumunda konuşan Prof. Yasin Aktay: “İslam, bir teori ve geleceğe dair vaat olmaktan çok bugüne dair bir pratiktir. Bu pratiğe odaklanmak gerekir” dedi.

Afyonkarahisar’da yapılan Anadolu Buluşmaları 13’ün “Geleceğin Dünyası ve Müslümanlar” başlıklı V. Oturumu 08 Ağustos Çarşamba günü akşam 21.30’da yapıldı.

V. Oturumda Prof. Yasin Aktay “İslam Dünyasının Gelecekteki Rolü ve Öncelikleri Neler Olmalı?” başlıklı bir tebliğ sundu.

5. Oturum başlamadan önce Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Suriye’nin Katar Büyükelçisi Nizar Elhiraki ve Hamas Türkiye Temsilcisi Cihat Yağmur birer selamlama konuşma yaptı. Selamlama konuşmalarından sonra Aktay sunumuna başladı.

İşte Aktay’ın konuşmasının satır başları:

-Medine Vesikası, birliktelik modeli için iyi ve olumlu bir başlangıçtır.

-İslam, bir teori ve geleceğe dair vaat olmaktan çok bugüne dair bir pratiktir. Bu pratiğe odaklanmak gerektiğini düşünüyorum.

-Bugün ne yaptığımız, yarın ne yapacağımızdan daha önemlidir.

-Kardeşlik lafla olmaz, hukukla olur.

-Biz Kürt meselesine diğerlerinden biraz daha farklı baktık. Türkiye’de Kürt kardeşlerimizin haklarına hukuki bir zemin ile sağladık. Ikçılıktan kaynaklanan Kürtlere dönük ötekileştirmeyi hallettiğimize inanıyorum. Bundan sonra Kürt ırkçılığından kaynaklanacak sorunları halletmemiz gerekiyor.

-Bizim vazifemiz ırkçı olmak değildir. Irkçılığın her türlüsü Peygamberimizin ayakları altındadır. Dolayısıyla bizim de ayaklarımızın altındadır.

-Gelecek perspektifi kurmak bütün ideolojilerin içine düştüğü bir hastalıktır.

-En sağlıklı, en iddialı kültür İslam kültürüdür.

-Gelecek perspektifinden önce bugüne odaklanmayı İslam kültürü yapıyor.

-Hıristiyan ve Yahudilerin gelecek perspektifinde Tanrı Krallığı olarak kavramsallaştırılan şey tek tip insan idealidir. Sosyalizm de benzer bir geleceği idealize eder. Oysa İslam asla sadece Müslümanların kalacağı bir dünya ideali tasavvur etmemiştir.

-Evanjelizm Hıristiyanlığın bir yorumudur. Protestanlığın da bir yorumudur.

-İncil’de İsrailoğulları vadedimiş topraklara dönecekler diyor.

-Evanjelistler nihayi noktada Hz. İsa geldikten sonra Yahudilerin bir kısmının ona iman edeceklerini ancak büyük bir çoğunluğun yok olup gideceğini söyler.

-İslam ideal bir din, ama Müslümanlar ideal bir Müslüman değil. İslam mükemmel bir din ama Müslümanlar mükemmel Müslümanlar değil.

-Çeşitlilik iyidir. Müslümanların kurdukları şehirler her zaman kozmopolit şehirler olmuştur.

-İslam dünyası hiçbir zaman tek mezhebin, tek anlayışın hakim olduğu bir dünya olmamıştır.

-Birçok şeyin en güzeli yapılmıştır belki, ama bizim dönemimizde bizim bir şeyler yapmamız lazım.

-Atalarımız iyiydi de bugün biz onlardan ne alıyoruz?

Aktay konuşmasını tamamladıktan sonra soru-cevap faslına geçildi. Program, soru-cevap faslından sonra Prof. Yasin Aktay’a hediye takdiminin ardından sona erdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz