Uyum ve Kabulde Kültürün Rolü

0
162

Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir, Kilis 7 Aralık Üniversitesi ve Kilis Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen çevirimiçi çalıştaya katılarak “Uyum ve Kabulde Kültürün Rolü” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

29 Aralık Salı günü video konferans yöntemiyle düzenlenen çalıştayda konuşan Aldemir; Suriye’ye yönelik olarak yapılan yardım, eğitim ve kültür çalışmalarının önemine değindi. Sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin işin içinde olması gerektiğini dile getirdi. Bülbülzade Vakfı tarafından yürütülen Suriye sosyal uyum çalışmaları; Anadolu Kültür Merkezleri, Fecr Radyo, İşrak Gazetesi, Sosyal Uyum Kitapları, Kanaat Önderleri Toplantıları, Suriyeli Göçmenlerin Uyum Sürecinde Sivil İletişim ve Koordinasyon Platformu Projesi, Sözlü Tarih Projesi, Muhacirler Belgeseli, Muhacir Hikayeleri, Mahalle Buluşmaları, Yeryüzü Gençlik, Arapça Kitap Tercümeleri, Küresel Barış Vizyonu Çalıştayı hakkında da bilgi verdi.

İki oturum şeklinde gerçekleştirilen çalıştayda; Prof. Dr. M. Ruhat Yaşar; Ahilik: Yol Arkadaşlığı, Prof. Dr. Fırat Purtaş; Kültürün Birleştirici Gücü, Hüseyin Polat; Fırat Kalkanı Bölgesinde Eğitim, Muhammet Hac Hasan; Suriyeli Eğitiminin Serencamı, Dr. Öğr. Üyesi Bekir Mehmetali; Türkiye’de Suriyelilerin Eğitimi, Doç. Dr. İbrahim Efe; Uyum ve İletişim, Doç. Dr. İbrahim  Gültekin; Eğitim Dil ve Kültür Suriyeli Öğrenciler için Gelecek  Arayışı, Dr. Öğr. Üyesi Ali Zafer Sağıroğlu; Türkiye’de uyum  kavramından ne anlıyoruz?, Arş. Gör. Osman Ülker; Kültür politikaları ve uyum: Yeni bir yaklaşım için öneriler, Arş. Gör. Zeynel Amaç; Uyum Politikaları  Açısından Kapsayıcı  Eğitim konularıyla sunumlarını gerçekleştirdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.