Unutulan Bir Sünnet Kunut Duası

0
188

Kahramanmaraş 12 Ravza Camiinde yaklaşık bir haftadır başta Mısır ve Suriye olmak üzere tüm İslam coğrafyasındaki mazlumlar için dua edilmekte ve zalimler için de Kunut okunmaktadır.

Kahramanmaraş 12 Şubat Parkı alt tarafında yer alan Ravza Camiinde yaklaşık bir haftadır başta Mısır ve Suriye olmak üzere tüm İslam coğrafyasındaki mazlumlar için dua edilmekte ve zalimler için de Kunut okunmaktadır.

21 Ağustos Çarşamba sabah namazında Rıdvan Hoca Vakfı öncülüğündeki bir gurup Ravza Camiinde bir araya gelerek İmam A. Mesut SANCAKTAR’ın sabah namazını eda etmesiyle birlikte başta Mısır ve Suriye olmak üzere tüm İslam coğrafyasında mazlumlara zulmeden zalimler için bedduada bulundular.

Ravza Camii İmamı Abdullah Mesud SANCAKTAR kunut duası ile ilgili şu bilgileri verdi. “Kunut Duası Şafii mezhebine göre her sabah namazında ikinci rekatte, rukudan doğrulduktan sonra ellerin semaya açılarak dua ve beddua edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. İslam tarihinde kunut duasıyla ilgili olarak şu bilgiler yer almaktadır. Peygamberimiz (a.s.m.) çeşitli zamanlarda Müslümanlara yönelik saldırı, katliam ve tutuklamalar olduğunda sabah namazında (bir rivayete göre bütün namazlarında) ellerini açarak düşmanlara beddua etmiş, Müslümanların sıhhat ve selameti için de dua etmiştir. Yetmiş Kur’an öğretmeninin şehid edildiği Bir’i Maûne Faciasında, bu katliamı yapan Benî Suleym, Rial, Zekvan, Usayye kabileleri aleyhine bir ay boyunca sabah namazında beddua okumuş, arkasında bulunan sahabiler de “âmîn” demiştir. Peygamberimizin başka zamanlarda da kunut okuduğuna dair rivayetler vardır.”

Rıdvan Hoca Vakfı Başkanı Osman KURTOĞLU ise şu açıklamada bulunmuştur: İslam coğrafyasında yaşananlar karşısında yapabileceklerimizin sınırlı olması, her gün gelen yüzlerce ölüm haberi, bizleri buhrana sürüklemektedir. Allah Resulu Hz. Muhammed(sav) bir hadislerinde şöyle buyurmuştur: “Eğer bir kötülük görürseniz, elinizle düzeltin. Elinizle düzeltmeye gücünüz yetmiyorsa dilinizle düzeltin. Dilinizle de düzeltmeye gücünüz yetmiyorsa en azından kalbinizle buğz edin. Fakat buğz etmek imanın en zayıf derecesidir”. Yine başka bir hadisinde ise “Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır” buyurmaktadır. Bu münasebetle en azından dualarımızla mazlumların yanında yer almak için bugün buradayız.

Mazlumlar için edilen dualar ve zalimler için yapılan bedduaların ardından cemaate tanışma ve kaynaşma adına çorba ikram edilmiştir.

Not: Kunut Duası programı 6. Gününe girmiştir. Bu program 30 güne tamamlanacak olup katılmak isteyenlerin sabah namazlarında Ravza Camiinde olmaları gerekmektedir.