Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Ünlü Yönetmen Derviş Zaim Gaziantep’teydi

Ünlü Yönetmen Derviş Zaim Gaziantep’teydi

0
Ünlü Yönetmen Derviş Zaim Gaziantep’teydi

Ünlü yönetmen Derviş Zaim, Suriyeli misafirlerle ilgili bir film çalışması için geldiği Gaziantep’te bir dizi etkinliğe katıldı.

Suriye’deki dramı dünya kamuoyuna taşımak için bir film çalışması yürüten Derviş Zaim, Gaziantep’e geldiği ilk gün Bülbülzade Vakfı’na gelerek Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ile görüştü. Görüşmede Anadolu Platformu’nun Suriye çalışmaları ele alındı.

Zaim daha sonra Anadolu Öğrenci Birliği Gaziantep Şubesi’nin Gaziantep Üniversitesi kampüsünde açtığı “15 Temmuz Diriliş Destanı” konulu fotoğraf sergisini gezdi. Sergi alanındaki hatıra deflerini imzalayan Zaim, duygularını şu şekilde ifade etti:

“Daha sonraki nesillerin geçmişi tanıması ve hatırlaması bakımından süreklilik arz etmesi gereken çabaların birini gerçekleştiriyorsunuz. Devamını dilerim.”

Ziyaretin akşam bölümünde ise Anadolu Öğrenci Birliği Ortaöğretim ve Yükseköğretim Komisyonları tarafından oluşturulan ve haftalık toplanan Gençlik Üst Kurulu toplantısına katıldı. Toplantıda gençlerle hasbihal eden Zaim, geleceğe dönük projeleri hakkında öğrencilere bilgi verdi.

Zaim, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’ü de ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Derviş Zaim’in bir sonraki durağı ise Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu’nun Fırat Kalkanı Harekâtıyla DAEŞ’ten temizlediği Cerablus idi.

5 Ekim Çarşamba günü kente yapılan ziyarette ilk önce Cerablus Belediye Başkanı makamında ziyaret edildi. Daha sonra Sağlık Bakanlığı tarafından yapımına devam edilen Cerablus Hastanesi ile hastane hizmete girene kadar şehir halkına hizmet veren sahra hastanesi ziyaret edildi.

Derviş Zaim, Cerablus sokaklarında gezerek esnaf ve şehir sakinleri ile hasbihal etti. Ardından İyilikder tarafından geçtiğimiz günlerde onarılan Sadık Handavi İyilik Okulu’nu da ziyaret eden Zaim, burada öğrencilerle bir araya gelerek öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. Derviş Zaim, Cerablus ziyaretinin sonunda şehir meclisini ziyaret etti.