Ana Sayfa Kuruluşlar Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Üniversiteli Gençler Gevaş Gençlik Kampında Buluştu!

Üniversiteli Gençler Gevaş Gençlik Kampında Buluştu!

0
Üniversiteli Gençler Gevaş Gençlik Kampında Buluştu!

“İslam Dünyasında İslami Söylemin Dünü ve Bugünü” konulu sempozyuma yaklaşık 90 üniversiteli öğrenci katıldı.

 

Anadolu Öğrenci Birliği Van Bölgesi Van/Gevaş Gençlik Kampı’nda buluştu. “İslam Dünyasında İslami Söylemin Dünü ve Bugünü” konulu Sempozyuma Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Muş Alpaslan Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi, Bitlis Eren Üniversitesi’nden yaklaşık 90 öğrenci katıldı.

Sunuculuğunu Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Muhammed ALTIOK’un gerçekleştirdiği sempozyum da; Anadolu Platformu koordinasyon Kurulu üyesi ve Gökkuşağı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Özkan SOYLUOĞLU açılış konuşması yaparak, gençliğin önemine değindi. Açılış konuşmasının ardından program akışı ve kamp kuralları hakkında bilgi verildi. 

Sempozyum boyunca 5 panel ve 2 konferans gerçekleştirildi. Sunumların tamamının üniversiteli öğrenciler tarafından gerçekleştirildiği panellerde İhvan-i Müslimin ve Hasan EL BENNA, Cemaat-i İslami ve Mevdudi, Genç Müslümanlar Teşkilatı ve Aliya İZZETBEGOVİÇ, Uzak Doğu ve İslam, ABD-Avrupa ve İslami Davet, Avrupa’da İslami Davetin İlerleyişi konuları üzerinde konuşuldu. Her panelist 15 dakikada boyunca sunumunu gerçekleştirdi.  

03 Mayıs Cumartesi günü 3 panel ve bir konferans gerçekleştirildi. “İhvan-i Müslimin ve Hasan EL BENNA” panelinde Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi A. Yusuf Yaşar “İhvan’ın Geçmişten Bugüne Davet Metodu” sunumunu, Iğdır Üniversitesi Öğrencisi Naci ALACAT “İhvan Hareketi’nin Tarihi Serüveni” sunumunu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrencisi M. Halis ÇETİNER ise “İhvan’ın Teşkilatlanma Yapısı ve İşleyişi” sunumunu gerçekleştirdi. “Cemaat-i İslami ve Mevdudi” panelinde YYÜ öğrencisi Mahmut ŞİMŞAT “Cemaat-i İslami’nin Tarihi Serüveni ve Misyonu” sunumunu, YYÜ öğrencisi Enes CANÖZ “Cemaat-i İslami’nin Tebliği ve İrşad Faaliyetleri” sunumunu gerçekleştirdi.

“Balkanlarda İslami Davet”  panelinde YYÜ öğrencisi Muhammed AZDİR “Aliya İZZETBEGOVİÇ ve Bosna Gençliği’ne Etkisi” sunumunu, Muş Alpaslan Üniversitesi’nden Muhlis BAL “Bosna’da İslami Davet” sunumunu gerçekleştirdi. Ardından AÖB Van Bölge Sorumlusu Suat ARIKAN “Geçmişten Geleceğe Anadolu Öğrenci Birliği, Vizyonumuz-Misyonumuz ve Değerlerimiz” konferansını gerçekleştirdi.  

04 Mayıs Pazar günü 2 panel ve 1 konferans gerçekleştirildi. “Uzak Doğu ve İslam” panelinde YYÜ öğrencisi Piro DALGA “Endonezya-Malezya ve İslami Davet” sunumunu, Ramazan MEŞE “Çin’de ki Müslümanlar ve İslami Davet” sunumunu, Iğdır Üniversitesi öğrencisi Ferhat GÜNEYSU “Rusya’da Müslümanlar ve İslami Davet” sunumunu gerçekleştirdi. “ABD ve Avrupa’da İslami Davet” panelinde YYÜ öğrencisi Yasir ÇEVİKÖZ “11 Eylül-ABD ve İslami Davet” sunumunu, YYÜ öğrencisi Muhammed ÖZSOY ise “Avrupa’da İslami Davetin İlerleyişi” sunumunu gerçekleştirdi. Son olarak Muş Alpaslan Üniversitesi’nde araştırma görevlisi Mahsun AYTEPE “Davet ve Davetin Gerekliliği” konferansını gerçekleştirdi. Sempozyum Sunullah ERCEK’in kapanış konuşması ve anlamlı duasının ardından sona erdi.