Umudun Dilini Konuşan Alim

0
175

Sevecen, vakur, kadirşinas… Güzelliklerin kendisinde cem olduğu nadir şahsiyetlerden biri Ramazan Kayan Hocaefendi.

Ramazan Kayan Umudun dilini konuşan alim

Sevecen, vakur, kadirşinas… Güzelliklerin kendisinde cem olduğu nadir şahsiyetlerden biri Ramazan Kayan Hocaefendi. Vahyin aydınlığında çağa şahitlik eden kah İstanbul’da kah Malatya’da, kah Mavi Marmara gemisinde kah Sudan’da bir aşevi açılışında görebilirsiniz kendisini. Vahyi kuşanan, vahyi yaşayan, vahyi anlatan bir güzel insan Kayan Hoca.

28 Şubat sürecinde havanın sert olduğu günlerde, rüzgarın sert estiği günlerde, imanın elde kor ateş olduğu imtihan günlerinde Medrese i Yusufiye’ye yolu düşen öncü şahsiyet Ramazan Hoca, zindanda da boş durmayıp ders halkaları oluşturmuş, kulluk vazifesini tevhidi bakış açısı ile esaret günlerinde de yerine getirmiştir. Zindan arkadaşlarının anlattığı kadarı ile içerde sürekli çevresine pozitif enerji verip motive eden konuşmalar ile zindanı gül bahçesine çevirmiştir. Zindan günlerinden sonra dışarıda ara verdiği çalışmalarına yeniden başlayıp ümmetin yolunu aydınlatmaya devam ediyor Ramazan Hoca. Zindan demişken, Ramazan Hocanın Zindan hatıralarını kitaplaştırması temennimizi de hatırlatmış olalım.

Ramazan Hoca sürekli hareket halinde olan tebliğ, irşad ve davet çalışmalarını ara vermeksizin devam ettiren nadir şahsiyetlerden biridir. Zamanının çoğunu ikamet ettiği İstanbul’un dışında Müslümanları irşad etmek ile geçiren bu değerli insanın 11 adet neşredilmiş eseri vardır. Kimlik İnşası, Vahiyle Varolmak, Vahiyle Doğrulmak, Yürek Çağrısı, İhlas Çağrısı, Kardeşlik Çağrısı, Namaz Çağrısı, Tevhidi Varoluş, Vahiyle Yürümek, Yol Risalesi, Vahiyle Direnmek.

Bütün eserleri değerli olmak ile birlikte şahsımı özelde etkileyen iki kitabı oldu. Kardeşlik çağrısı ve İhlas çağrısı. Kardeşlik çağrısı eseri, ümmet olma kaygısının cemaat olma kaygısından önce gelmesi gerektiğini, bizim Müslüman kardeşlerimizden başka dost ve sırdaşımızın olmadığını, kardeşlerimize ihtiyacımız olduğunu ve kardeşlerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerektiğini işleyen bir çalışma. Kardeşlik anlayışımızın olgunlaşması için kesinlik ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. İhlas çağrısı adlı eserde ise manevi olarak donanmanın önemi ve ihlas olmadan yapılan hiçbir çalışmanın öneminin olmadığına vurgu yapan bir çalışma. Kendi iç alemimizde sorgulamalara gidip sadece Allah rızasına dayalı olarak islamı yaşayıp yaymamızın önemine işaret eden ihlas merkezli nadir eserlerdendir. Gerek İhlas çağrısı gerekse Kardeşlik çağrısı eserleri kendi gerçeğimiz ile yüz yüze getiriyor bizleri. Eksiklerimizi görüp bunları tamamlama yollarını öğretiyor bu iki eser. İhlas çağrısı okunduktan sonra derin bir tefekkür süreci başlıyor. İkinci defa okumuştum tefekkür sürecinden sonra. Kardeşlik çağrısı okunurken kimi yerlerde gözyaşı gözpınarlarında durmuyor, yanaktan aşağı sakal diplerine doğru yol alıyor. Kitabı bitirdiğinizde ise iyi bir kardeş olacağınıza kendi kendinize söz veriyorsunuz.

Kendisi ile gıyaben tanışıyor olmak ile birlikte geçen yaz mütevazi derneğimize gelip bizleri ziyaret ederek bizleri onure etmiş kendisine olan muhabbetimizin bir kat daha artmasına vesile olmuştu. Güleryüzlü muhabbeti ile yarım saat içinde ümmet, kardeşlik, hizmet, ihlas, muhabbet, dava, ilmin önemi ve cezaevi hatıraları ile mest olmuştuk. Duruşu ve samimi muhabbeti ile manevi bir ortam oluşmasına vesile olmuştu. Muhabbeti esnasında kardeşliğe yaptığı vurgu ile yazdıklarını yaşadığını ortaya koymuştu.

Manevi dinamizmini sürekli yenilediği Umre ziyaretlerinde birlikte olduğu Umre arkadaşlarına Kutsal toprakların havasını tevhidi bakış açısı ile soluklanmaya yönelik yaptığı anlatımlar ise ayrıca imrenilecek bir durum. Kendisi ile birlikte Umreye giden arkadaşların ifade ettiği kadarı ile Ramazan Hoca, vahiy, sahih sünnet ve tevhidi bakış açısı ile o mübarek mekanların durumunu anlatıp o asrı saadette yaşanan olayların günümüze yansımasını beliğ ve duygusal bir dil ile bıkmadan usanmadan anlatıyormuş. Arınmanın ve manevi olarak donanmanın zirve yaptığı Umrelerin niyeti olan bütün güzel Müslümanlara nasib olması duası ile…

Ramazan Kayan Hocaefendi, haftalık olarak Akdav’da  (İstanbul) tefsir dersleri yapmaktadır. Tefsir sohbetleri internet üzerinden takip edilebilmektedir. Belli periyotlar ile Anadolu’nun farklı illerinde konferanslar verilmektedir. Davete icabet etmeyi seven bir şahsiyet Kayan Hoca. Ara ara Vuslat TV’de programlara katıldığını da hatırlatalım.

Ferhat Özbadem / Dünyabizim