Uluslararası Öğrenciler 2017 Mezunlarını Verdi

0
232

Adana’da eğitim gören 21 ülkeden 62 misafir öğrenci ÇUDER tarafından düzenlenen mezuniyet programında buluştu.

Kısa adı ÇUDER olan Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği; lisans, yüksek lisans ve doktora alanlarında bu yıl mezun olan 21 ülkeden 62 misafir öğrenciye yönelik mezuniyet ve iftar programı düzenledi.

Sarıçam Evliya Çelebi Uygulama Oteli’nde düzenlenen “Kuşlar Sılaya Dönüyor” başlıklı mezuniyet programına Adana İl MEM Yardımcıları Hayati Koca, Mehmet Çalışkan, Çukurova İlçe MEM Ayhan Dağlı, ÇUDER Başkanı İbrahim Tokgöz, Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, Yüreğir Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ekrem Ulu, STK temsilcileri, akademisyenler ve üniversite öğrencileri katılım gösterdi.

Bangladeşli Mugniul Hasan’ın Kur’an tilavetiyle başlayan program, mazeretlerinden dolayı programa katılamayan milletvekillerinin telgraflarının okunması ve ÇUDER Başkanı İbrahim Tokgöz’ün selamlama konuşmasıyla devam etti. Akabinde ise Adana’da bulundukları süre içerisindeki edindikleri izlenimleri ve teşekkür konuşmalarını yapmak üzere Endonezya ve Kenya’dan birer öğrenci konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalarında Türkiye’nin kendilerine büyük bir misafirperverlik örneği göstererek ufuk açtığını belirten öğrenciler, kendi ülkelerine döndüklerinde de aynı hassasiyeti koruyacaklarına dair ifadelerde bulundu.

Daha sonra kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Koca sözü alarak misafir öğrencileri ailelerinden birer fert gibi gördüklerini belirterek Türkiye’nin bu anlamdaki zihnine ve çalışmalarına vurgu yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından iftar programına geçildi ve sırasıyla çağrılan protokole, üzerinde 24 dilde “BİZ, BİR MİLLETİZ” yazılı tablo hediye takdim edildi.

Mezun olan 62 öğrenciye ise Çukurova İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Dağlı, Yüreğir Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Ekrem Ulu, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri tarafından, mealli Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin hayatı kitabı, plaket ve 24 dilde isimleri adına düzenlenmiş “Biz, Bir Milletiz” belgesi takdim edildi.