Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Uluslararası Öğrenci Buluşması Panellerle Devam Etti

Uluslararası Öğrenci Buluşması Panellerle Devam Etti

0
Uluslararası Öğrenci Buluşması Panellerle Devam Etti

Selamlama konuşmalarının ardından Yeryüzü Gençlik Uluslararası Öğrenci Buluşması panellerle devam etti. İki oturumda oluşan panellerin konuşmacıları uluslararası öğrenciler oldu.

Birinci panel Anadolu Öğrenci Birliği Malatya Bölge Başkanı Enes Katıksız’ın modaretörlüğünde başlayarak ‘Bir Hareket Modeli Olarak: Birliktelik’ konusu ele alındı. Birinci sunumu Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Gaziantep İl Sorumlusu Faysal Mahmud’un Birlikteliğin Kültürü ve Ahlakı konusuyla anlattı. Faysal “Bütün insanlık, Âdem ve Havva’nın çocukları olmaları hasebiyle birbirini insanlık ailesinin fertleri olarak görmeli, kardeşliğe yakışır davranışlar sergilemeli ve her türlü ayırımcılığa karşı çıkmalıdır.” dedi. Dil, ırk, renk ve cinsiyeti farklılığının önemli olmadığını belirten Mahmud, “Her insanın canının, haysiyetinin ve malının dokunulmaz.” olduğu ifade etti. Konuşmasını, “Özel hayatın mahremiyetine saygı duyulmalı; hiç kimsenin namus, şeref ve iffetine el ve dil uzatılmamalıdır. Her insanın kimliğine, kişiliğine ve farklılığına saygı gösterilmelidir. Yeryüzü her şeyden önce bizden sonrakilerin bize bir emanetidir. Onlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için her türlü ifsat ve bozgunculuktan uzak durulmalıdır.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Faysal Mahmud’un sunumlarından sonra panel moderatörü Enes Katıksız mikrofonu Yeryüzü Gençlik ve Spor Kulübü Adana sorumlusu Jamil Nsubuga teslim ederek Birlikteliğin Yollar ve İmkanları konusu değerlendirildi.

Nsubuga birlikteliği sorumluluk olarak değerlendirirken kişilerin sorumluluklarının farkında olmalarına dikkat çekti. Yalnızlığın ümmet birliğine zarar verdiğine dikkat çeken Nsubuga, “Tek başına yapamayacağımız şeyler vardır, birini kucaklama gibi. Birde tek başına yapmamanız gereken şeyler vardır “üzüntüye dalmak” gibi… Yalnız olarak yapabileceğiniz bazı şeyler vardır ama bunlar beraber yapıldığında da mükemmel olur.” dedi.

Birlikteliğin tarihsel süreçlerde önemine ve kazanımlarından bahseden Jamil Nsubuga “Bir Afrika Atasözü der ki; ‘Hızlı gitmek istiyorsanız, yalnız gidin. Daha uzağa gitmek istiyorsan, birlikte gidin.’ Mekke ve Medine’de başlayan birlikteliğimize dikkat çekmek istiyorum.  Orada yavaş yavaş yayılan İslam Medeniyeti çok uzaklara, günümüze kadar, devam etmiştir.” dedi. Ensar ve muhacir olayına parmak basan Nsubuga, “İşte bu kardeşlik sadece ölüme kadar değil, sonsuza kadar kurulmuştu. Bu nazik insanlar normal kapasiteleriyle ulaşabileceklerinden çok daha büyük olan maddi ve manevi zaferlere kavuşmuşlardır. Kardeşliğin ruhu, onlara pek çok zafer kazandırdı, önlerindeki engelleri kaldırdı ve onları Arap yarımadasının adil ve en iyi yöneticileri yaptı.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İkinci panel Anadolu Öğrenci Birliği Adana Bölge Başkanı Şeyhmus Sarıdoğan moderatörlüğünde başlatılarak ‘Uluslararası Öğrenciler ve Başkanlık Modelleri’ üst başlıklı sunum gerçekleşti. Yemenli Öğrenciler Birliği Başkanı Mohammet Hamzah “3000’e yakın üyemiz var ve her yıl büyüyoruz. Türkiye’ye gelen Yemenli öğrencilerle kültürel, sanatsal ve eğitim üzerine çalışmalar yapıyoruz.” Diyerek sözlerine son verdi.  Balkanlı Öğrenciler Birliği Başkanı Bujar İdrizi ise Kayseri merkezli bir teşkilat olduklarını belirterek Kayseri’deki mevcut potansiyeli Türkiye geneline yaymak istediklerini ifade etti. Türkiye’de Okuyan Afrikalı Öğrenciler Birliği Başkanı Younous Adoasoti, federasyonunun bir çatı olarak yapılandırdıklarını, içerisinde ise ülke birliklerinin bulunduğunu belirterek bu vesileyle Afrika ülkelerinden gelen tüm öğrencileri bir çatı altında tutarak birliktelik duygusunu geliştirdiklerini vurguladı. Birinci yıllarının dolmadığını ifade eden Adoasoti, “Henüz bir yıllık bile yapı değiliz. Henüz oluşum sürecindeyiz. Lakin bu kısa sürede dahi çok hızlı büyüyerek kurumsallaşma sürecimizi biran önce tamamlama niyetindeyiz.” dedi. Türkiye’de okuyan Afrikalı öğrencilerin Afrika’nın geleceğini tayin etme noktasında önemli bir rol oynayacağına inanan Younous Adoasoti, “kendimizi sürekli geliştirmeliyiz. Kendi meselelerimize kendimiz odaklanmalıyız. Afrika’nın geleceğini yalnızca Afrikalılar belirler.” Diyerek sözlerine son verdi.

Buluşma oturumlardan sonra araya gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.