Uluslararası Gençlik Buluşması

0
209

7-12 Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen İslam Dünyası 8. Uluslararası Gençlik Buluşması’nın açılış töreni 7 Temmuz 2012 Cumartesi günü saat 19.00’da Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Anadolu Öğrenci Birliği’nin de partnerlerinden olduğu İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) tarafından organize edilen buluşmada bu yıl yaklaşık 45 ülkeden genç katılımcı vardı. Açılışı Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program Türkiye de aktif bir şekilde çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları başkanlarının “Medya ve Gençlik” başlığıyla yaptıkları kısa sunumlar ile devam etti.

Programda Anadolu Öğrenci Birliği adına sunumu genel sekreter Emrah Atila gerçekleştirdi. Atila, sunumunda Anadolu Öğrenci Birliğinin üniversite ve orta öğretim çalışmalarından kısaca bahsettikten sonra amaçlarının “Şahsiyetli Müslüman Yetiştirmek” olduğunu vurguladı.

Propaganda ve Unutturma

Batı medyasının spekülasyonları hakkında konuşan Atila; Romanya’da yaşanan Taşemar katliamında ölen 96 kişinin nasıl 90 bin kişi olarak gösterildiğini ve 11 Eylül’de ölen 4 bin kişinin nasıl 60 bin olarak gösterildiğini anlattıktan sonra medyanın diğer bir gücünün de gerçekleri unutturmak olduğunu açıkladı.

Canlı canlı toprağa gömmek

Konuşmasında Gazze’de 1 milyon kişinin canlı canlı toprağa gömülmesine sessiz kala medyayı Yahudi propagandasıyla suçlayan Atila Newyork Times’ta yayınlanan ılımlı Yahudilik yazılarını eleştirdi.

Arap Halk hareketleri

Arap Halk hareketlerinin altında sadece sosyal medyanın olduğunu düşünmenin 100 yıllık direnişe haksızlık olduğunu vurgulayan Emrah Atila bu izzetli coğrafyada yaşanan olayların temelinde Hasan el Benna’nın, Hasan el Hudaybi’nin ve Seyyid Kutub’un olduğunu vurguladı. Konuşmasının sonunda “artık bu coğrafyada isimlerin Emel olan, Sevra olan ve Tahrir olan yani isimleri Umut olan Devrim olan ve Özgürlük olan çocuklar doğuyor. Bu coğrafyada insanlar artık çocuklarına Muhammed Buazizi ismini vermeye devam edecektir.

Açılış programı Sivil toplum kuruluşları başkanlarına plaket verilmesinin ardından yapılan konser ile son buldu.

Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Güneydoğu, Orta Asya, Rusya ve Avrupa ülkelerinde yaşayan ve bulundukları ülkelerde çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak görev yapan 18-30 yaş aralığındaki gençler bir hafta süren buluşmaya katıldılar. Katılımcılar aynı zamanda buluşma bünyesinde “Medya ve Gençlik” adlı forumda çeşitli alt başlıklar altında tebliğ sundular.

Yine forum bünyesinde Türkiye’den Yusuf Kaplan, Mustafa Özcan, Nevzat Çiçek, Turan Kışlakçı ve Mustafa Özkaya gibi sahasında etkin entelektüel, gazeteci, düşünür, akademisyen ve medya mensupları da sunumlar yaptılar. Bu bağlamda görsel – yazılı basın, sosyal medya ve internet güvenliği, Arap Baharında Medya ve Gençlik Faktörü, Yeni Medya Düzeninin Toplum ve Gençlik Üzerindeki Etkisi, Potansiyel Güç Olarak Gençlik ve Medya İkileminin İslami Perspektifi vs gibi konular tartışıldı.

Türkiye ve dünyanın muhtelif yerlerinden yaklaşık 200 kişinin katıldığı buluşmaya uluslararası ilişkiler, iletişim ve medya, iktisat, ilahiyat, işletme, hukuk, mühendislik, bilgisayar-teknoloji, filoloji vd. alanlarda lisans, master ve doktora seviyesinde okuyan öğrenciler katıldılar. Ülkeler arasında Fas, Senegal, Irak, Pakistan, Lübnan, İngiltere, Kazakistan, Sudan, Bahreyn, Makedonya, Rusya, Filistin, Kudüs, Arnavutluk, Yemen, Suriye, Bangladeş, Endonezya, Malezya, İran başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkeleri yer alıyor.

Programın ikinci gününde İstanbul’un tarihi, kültürel ve dini mekanları gezildi. Üç gün boyunca “Medya ve Gençlik” konulu forum yapıldı. Bir hafta süren buluşmada gençler Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları, siyasi ve ekonomik oluşumları, entelektüelleri ve kanaat önderlerini de ziyaret ettiler.