Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfetder ve AÖB, Prof. Dr. Bilal Sambur’u konuk etti

Ülfetder ve AÖB, Prof. Dr. Bilal Sambur’u konuk etti

0
Ülfetder ve AÖB, Prof. Dr. Bilal Sambur’u konuk etti

Ülfet Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi, “İnsan, Akıl ve Aydınlanma” ve “İslam İnsanı, Tefekkür İnsanı” başlıklı iki konferans düzenledi.

Ülfet Derneği'nin 22 Aralık Salı günü düzenlediği "İslam İnsanı, Tefekkür İnsanı" başlıklı konferansı için Adana'ya gelen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve HAKAD (Hür Akademisyenler Derneği) YK Üyesi Prof. Dr. Bilal Sambur, konferans öncesi bir dizi programlarda bulundu.

Adana Radyo Barış'ın canlı yayın konuğu olarak bir söyleşi gerçekleştiren Sambur, Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şube Başkanı Yakup Kölay'ın sorularını yanıtlayarak İslam'ın insan hayatına yüklediği misyon ve ilişki biçimlerinden bahsetti.

Akabinde Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şubesi'ne bağlı olarak Çukurova Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yürüten Akademi Vizyon Kulübü tarafından tertip edilen "İnsan, Akıl ve Aydınlanma" konferansının hatibi olmak üzere Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'na geçen Prof. Dr. Bilal Sambur, üniversite öğrencilerine İslam dininin kişi üzerindeki aydınlanma perspektifi hakkında bilgi verdi.

Konferans sonrasında HAKAD (Hür Akademisyenler Derneği) hakkında bilgilendirmelerde bulunmak üzere Adana'daki üniversitelerde Öğretim Üyeliği yapan Akademisyenlerle bir araya gelmek üzere KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) Adana Erkek Öğrenci Yurduna geçilerek Yurt Müdürü İsmail Yiğit ziyaret edildi.

Yapılan değerlendirme ve bilgilendirmelerden sonra yine HAKAD ile ilgili bilgi vermek ve yeni atandığı vazifesine hayırlı olsun temennilerinde bulunmak üzere Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aykut Gül makamında ziyaret edildi.

Ülfet Derneği YK Üyesi Dr. Ramazan Yıldız ve Anadolu Öğrenci Birliği Adana Şube Başkanı Yakup Kölay ile gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Gül, STK'larla görev paylaşımının önemine dikkat çekerek HAKAD'ın işleyişi ve idealleriyle yakından ilgilendi.

Son olarak, Mevlid Kandili vesilesiyle Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonunda icra edilen "İslam İnsanı, Tefekkür İnsanı" başlıklı konferansa katılan Sambur, okunan Kur'an-ı Kerim ve ardından izlenen Anadolu Öğrenci Birliği tanıtım sinevizyonunun ardından sunumuna başladı.

Yoğun bir katılımın olduğu programda salondakileri selamlayarak konuşmasına başlayan Sambur, Peygamber (sav)’in ahlakından örnekler vererek onun gerçek hayattaki karşılığına dair geniş bir perspektif çizdi.  Hz. Peygamber'in insan ve insanlık anlayışının evrensel bir model oluşturduğunu belirten Sambur, konuşmasına şu şekilde devam etti; "İslam'ın evrensel ilkeleri yaşamımızın köşe taşlarını oluşturuyor, yaşam tarzı haline getirdiğimiz yanlışlar yapacağımız tefekkürlerle aşılacaktır. Oku emri ile başlayan kitabımız, bizleri tefekküre de davet ediyor. İslam dininin merkezinde şahıs değil, Kur'an vardır. Bizleri, hayatımıza örnekliğini taşıdığımız Hz. Peygamber tasavvuru ileriye taşıyacaktır.”

Konuşmasından sonra dinleyicilerle hasbihal eden Prof. Dr. Bilal Sambur, Ülfet Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği yetkilileriyle değerlendirmelerde bulundu.