Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfetder Kadın Komisyonu Yatılı Yaz Kampı Yapıldı

Ülfetder Kadın Komisyonu Yatılı Yaz Kampı Yapıldı

0
Ülfetder Kadın Komisyonu Yatılı Yaz Kampı Yapıldı

Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği “Kadın Komisyonu Yatılı Yaz Kampı”, yapıldı ve iki gün süren kampta konular beş ayrı oturumda ele alındı.

BİRİNCİ OTURUM: Çamlı Yayla’da gerçekleştirilen yatılı yaz kampının ilk oturumu, Hatun Kaya kardeşimizin Nebe Suresini okuduğu, Kur’an-ı Kerim Tilâveti ile başladı, surenin meali ise Zahide İncioğlu tarafından aktarıldı.

 

Kuran-ı Kerim’in ardından, hazırlanan slayt gösterisi izlendi. Akabinde de, Şeyma Çakıcı kardeşimiz oturum öncesin de bir açılış duası yaptı.

 

Oturuma, Sevil Aldemir Hoca’mızın “Kurumsallaşma” konulu sunumu ile devam edildi. Sunum da öne çıkan önemli bilgiler şu yöndeydi;

 

Kurum: Kişilerin varlığına bağlı kalmadan şirketleşmektir. Farklı bölgelerin birlikte çalışmasıdır. Kurumsallaşma da önemli olan, strateji, değer ve ilkelerdir. Sistematik olmalı ve mutlaka belirli prosedürlerimiz olmalıdır. Bizim sahamız insan, dolayısıyla üst çatı çok önemlidir. İnsan kaynakları, okuma serüvenleri mutlaka devam etmeli, yetki ve sorumluluk tespitleri iyi değerlendirilmelidir. Kurumsallıkta risk vardır ve her zaman büyük hedefler anlamında, büyük adımlar atmalıyız. Öncelikli hedeflerimiz, insani tarafını geliştirmek ve İslâmi tarafını geliştirmek olmalıdır. Kurumsallaşmanın en önemli konusu, aidiyettir ve aidiyet mutlaka geliştirilerek devam ettirilmelidir.

 

Sevil Aldemir’in sunumunun ardından sözü Fethiye Yıldız, Hatice Durmuş ve Şeyma Yolaçan Hoca’lar alarak, Kadın Komisyonu’nun bu zamana kadar ki gelişme sürecini aktardılar. 

 

İKİNCİ OTURUM: Yaz kampının ikinci oturumunda ise, çalışma yapılan bölgelerin hocaları ile grupları hakkın da bilgi alışverişinde bulunuldu. Grupta kaç kişi oldukları ve yaptıkları temel çalışmalar karşılıklı aktarıldı. 

 

 

ÜÇÜNCÜ OTURUM: Yatılı yaz kampının üçüncü oturumunun konusu, “Eğitimde Verimlilik ve Organizasyon”du. Bu anlamda, kampa katılan tüm hocalar, kendi içlerin de yaşadıkları eksikleri, gözlemleri ve talepleri, diğer hocalarla paylaştılar ve öneriler de bulundular. Bu konunun yanı sıra, “Aidiyet ve Teslimiyet” başlığı altında da, duygularını dile getirdiler.

 

 

DÖRDÜNCÜ OTURUM: “Bilgilendirme” konulu oturumda ise, hangi hocaların, hangi komisyonda oldukları konuşuldu ve hali hazırda faaliyet gösteren tüm komisyonlara, ek olarak “Gönüllü” kişiler tespit edildi.

 

 

BEŞİNCİ OTURUM: Yaz kampının beşinci ve son oturumun da ise, Sevil Aldemir Hoca’mızın “Sorumlular da Bulunması Gereken Vasıflar” konulu sunumu konu edildi. 

 

Sunumda dikkat çeken bazı konu başlıkları şöyleydi.

 

SORUMLULARDA BULUNMASI GEREKEN VASIFLAR: 

 

1) Zihni yetenek (Algılama ve anlamlandırma bilgisinin açık olması)

 

2) Kendimize dair gelişimlerimizin olması

 

3) İletişim

 

4) Olgunluk

 

MOTİVASYON: Başarılı bir sorumlu, hem kendi başarıları hem de karşısındakinin başarıları için yön bulmalıdır. Plânlamayı başaramazsak, başarıyı plânlayamayız.

 

İDARİ YETENEK: Organize etme, kanalize etme gücü. Gruplarda ki ve organizelerde ki çalışmalar, olaylara ve kişilere organize gözü ile bakmalıdır. Sadece ödüllendirme değil, cezai yöntemler de olmalıdır.

 

SADAKAT: Bağlılığımız önce Allah’a olmalıdır. Sadakat, önce davaya sonra kurumadır. Nasıl sadakat? Dışarıdan gelen emirlerle düzenlenen hayatta köle oluruz. Sadakat noktasın da, neye ve ne için yemin ediyoruz? “Dinle ve itaat et” kültüründe yaşıyoruz. Sadakat, düşünmeyen bir akılla değil, daima çalışan bir zihinle olmalıdır. İnsanlar geçicidir ama görev daimidir. Salih olmak yetmez, salih insan olmak içinde çaba sarf etmeliyiz.

 

Çamlı Yayla Yatılı Yaz Kampı, tüm iştirakçilerin ortak dua ve temennileri ile son buldu ve bu güzel çalışmaları nasip eden Allah’a şükredildi.