Ana Sayfa Kuruluşlar Ülfetder, Adana Valisi ile biraraya geldi

Ülfetder, Adana Valisi ile biraraya geldi

0
Ülfetder, Adana Valisi ile biraraya geldi

Adana’da faaliyet gösteren STK’ların tanışma ve kaynaşma kahvaltısına bu ay Adana Valisi Mustafa Büyük ev sahipliği yaptı.

Adana’da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının her ayın ilk Cumartesi günü gerçekleştirdikleri tanışma ve kaynaşma kahvaltısına bu ay Adana Valisi Mustafa Büyük ev sahipliği yaptı.

Adana valisi Mustafa Büyük’ün ev sahipliği yaptığı, Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilen kahvaltı programında sivil toplum kuruluşu temsilcileri Adana ile ilgili sorunları dile getirme fırsatı buldu. Ülfet Derneği'ni temsilen dernek Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ramazan Yıldız'ın katıldığı kahvaltı programında şehrin gündemine dair istişarelerde bulunuldu.

Sivil toplum kuruluşları Adana Valisi Mustafa Büyük ile gerçekleştirilen kahvaltı programına hazırlıklı katıldılar. STK’lar adına söz alan ADYAR yetkilisi Mahmut Eraslan her konuyla ilgili bir komisyonun çalışma yaptığını ve bu çalışmaların bir dosya şeklinde sunulacağını ifade ederek komisyon temsilcilerine tek tek söz verdi ve ilgili konular hakkında bilgilendirme ve sunumlar yapıldı.

Madde Bağımlılığı ve bu bağlamda kenar mahallelerde yaşanan sorunlar ile ilgili Mehmet Sezer; Kültürel yozlaşmaya neden olan festival çabaları ve ahlaki sorunlarla ilgili olarak Asımın Nesli Derneği Başkanı Hacı Ali Doğan; Sivil toplum kuruluşlarının kültürel faaliyet alanlarının ve kermes yerlerinin yetersizliği sorunu ile ilgili Ülfet Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ramazan Yıldız; Terör ve güvenlik sorunları ile ilgili olarak ADYAR Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Eraslan; Kamu ile sivil toplum kuruluşları arasındaki diyalog ve iletişim sorunları ile ilgili Anadolu Çınarı Derneği Başkanı İdris Polat, Sosyal yardımlar ve projeler ile ilgili işbirliği sorunlarıyla Köprü Yardımlaşma Derneği Başkanı Bekir Fevzi Yıldırım ve Adana’da yaşayan Suriye Muhacirler sorunu ile ilgili olarak Mazlumder Adana Şubesi Adına Av. Mehmet Ali Önal hazırladıkları dosyaları Vali Mustafa Büyük’e sundular.

MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE SADECE ASAYİŞ SORUNU DEĞİLDİR

MEMURSEN Adana il Başkanı Mehmet Sezer, madde bağımlılığı ile ilgili sorunları dile getirdiği konuşmasında okullarda yaşanan denetim zafiyetine dikkat çekti. Torbacılık diye tabir edilen uyuşturucu madde satıcılığının yer yer devam etmesi ile birlikte artık bu işin belirli mekânlarda icra edildiğine işaret eden Sezer, konunun sadece asayiş sorunu olmadığını devlet kurumlarının sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde bu soruna eğilmesi gerektiğini ifade etti.

KÜLTÜR MERKEZİ Mİ TİCARET MERKEZİ Mİ?

Mehmet Sezer’in adından Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ramazan Yıldız söz aldı ve sivil toplum kuruluşlarının kültürel faaliyet alanlarının ve kermes yerlerinin yetersizliği sorunu ile ilgili hazırladıkları dosya hakkında bilgi verdi.

Kültürel ve Sanatsal faaliyetler konusunda ciddi anlamda mekan sorunu yaşadıklarını ifade eden Yıldız, Belediyelerin sivil toplum kuruluşları ile sağlıklı bir diyaloğunun olmadığına vurgu yaptığı konuşmasında, çakmak caddesindeki Ahmet Kalfa Kültür Sokağı’nın kültürel faaliyetler ile alakasının kalmadığını ve söz konusu sokağın sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine kapalı olduğunu ifade etti.

Yıldız ayrıca, Adana’da belediyelerin uhdesindeki kültür merkezlerinin ticaret merkezi gibi kullanıldığını ve sivil toplum kuruluşlarından ciddi rakamlar talep edildiğini ve bu nedenle zaten kıt imkanlar ile faaliyetlerini sürdüren kurumların kültür sanat faaliyetlerini icra edemediklerini dile getirdi.

Dr. Ramazan Yıldız “Adana’nın mülki amiri olan Sayın Valimizin sivil toplum kuruluşlarının bu önemli ihtiyacına cevap verecek nitelikte mekânlar göstermesini arzu ediyoruz” dedi.

RAKIYA HAYIR, FESTİVALE EVET!

Dr. Ramazan Yıldız’ın ardından Adana’da kültürel yozlaşmaya neden olan festival çabaları ve ahlaki sorunlarla ilgili olarak Asımın Nesli Derneği Başkanı Hacı Ali Doğan söz aldı. Doğan konuşmasına, Adana Valisi Mustafa Büyük’ün Adana’da kanunsuz bir şekilde düzenlenmek istenen “RAKI FESTİVALİ” adlı etkinliğe karşı ortaya koyduğu anlamlı duyarlılık için teşekkür ederek başladı.

Alkol ve türevi ürünlerin zararlarının herkesin malumu olduğunu, gençlerin alkol ve benzeri maddelerden korunmasının anayasa ile güvence altına alındığını vurgulayan Doğan, konuşmasında Asımın Nesli Derneği ve YEŞİLAY Adana Şubesi ile birlikte başlattıkları imza kampanyasına binlerce insanın imza attığına işaret ederek halkın büyük bir çoğunluğunun böyle bir festivale onay vermediğini ifade etti. 

Konuyla ilgili hazırladıkları dosyada hem binlerce imzanın listesinin yer aldığını ve hem de binlerce vatandaşın tepkilerinin yer aldığını belirtti ve “Sayın Valimiz bilmelidir ki bu çirkin etkinlik karşısında sergilediği anlamlı ve erdemli duruş konusunda asla yalnız değildir. Hem sivil toplum kuruluşlarımız olarak hem de binlerce vatandaş olarak kendilerinin yanındayız. Zira bahse konu alan, beş cami, iki okul ve tarihi konakların olduğu bir kültür vadisidir. Böylesine hassas bir alanda aleni alkol tüketiminin yapılacak olması akla ziyan bir husustur. Sayın Valimiz doğru olan bir tavır sergilemiştir. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi. 

Asımın Nesli Derneği Başkanı Hacı Ali Doğan, ayrıca Adana-Pozantı karayolu başta olmak üzere, şehirlerarası pek çok yolda bazı bayanların fuhuş amacı ile araçlara el kaldırdıkları ve şikâyet edilmesine rağmen denetim ve kontrollerin yapılmadığına, öte yandan Adnan Menderes bulvarında da ciddi miktarda alkollü araç kullanımının yaşandığını ve yer yer kenara çekilmiş araçlarda para karşılığı fuhuş yapıldığının görüldüğünü, Adanalıların buralara aileleri ile gidemediğini, çünkü ciddi oranda denetim ve kontrol eksikliği yaşandığını ifade etti.

Doğan, son olarak, okullar civarındaki güvenlik zafiyetinden dolayı öğrencilerin taciz edilmekte olduğunu ve çeteleşme gibi oluşumların görüldüğüne işaret ederek “önlem alınmadığı takdirde ciddi sorunların doğabileceğini gözlemliyoruz” dedi.

TERÖR VE GÜVENLİK SORUNU

Hacı Ali Doğan’ın ardından söz Alan Mahmut Eraslan da terör ve güvenlik sorunları ile ilgili tespit edilen sıkıntıları dile getirdi. Eraslan konuşmasında özetle, bir zamanlar tek bekçi ile güvenliğin sağlanabildiği büyük mahallelerde şimdi karakollara rağmen küçük semtlerde bile güvenlik sorunlarının yaşandığını ifade ederek, emniyetin işi sıkı tutması gerektiğini ifade etti. Öte yandan terörün de tıpkı madde bağımlılığı gibi sadece asayiş sorunu olmadığına işaret eden Eraslan, sivil toplum olarak bizlere de büyük görevler düştüğünün farkındayız” dedi.

KAMU İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI DİYALOĞU

Anadolu Çınarı Derneği Başkanı İdris Polat, kamu ile sivil toplum kuruluşları arasındaki diyalog ve iletişim sorunlarına ilişkin olarak bir dizi öneriler sundu. 

Polat, sivil toplum kuruluşlarının çok farklı alanlarda örgütlenebilen ve birçok farklı alanda da faaliyet gösteren gönüllülük esasına göre oluşmuş/oluşturulmuş kuruluşlar olduğunu ifade etti.

Polat, “Bu kuruluşların kuruluş amaçları ve faaliyet alanları farklı olmakla birlikte temel hedefleri toplumsal sorunlara çözüm bulmak ve toplumun gelişmesine ve kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Bunu yaparken de, toplumsal barışın sağlanmasına (yardımlaşmanın geliştirilerek çatışmaların önlenmesi, yoksulluğun önlenmesi vb.) katkıda bulunmaktadırlar” diye başladığı konuşmasında STK’ların oluşumunun temel nedenlerinden birinin de toplumsal sorunlara duyarlılık olduğuna işret etti.

İdris Polat özetle, sivil toplum kuruluşlarının daha çok devletin yapamadığı ya da yapmadığı birçok faaliyeti gerçekleştirmekte olduğunu vurgulayarak bu tür kuruluşların devletten daha hızlı servis verme, esnek olma ve maliyetlerde tasarruf sağlama olanağına sahip olduklarını söyledi.

SURİYELİ MUHACİRLER SORUNU

Programda, MAZLUMDER Adana Şubesi adına söz alan Av. Mehmet Ali Önal da Adana’da yaşayan Suriyeli muhacirlerin sorunlarına değindi.

Muhacirlerin sağlık ve eğitim sorunları ile ilgili iyileştirmeler yapılmakla birlikte bir takım eksiklerin olduğunu da ifade eden Önal, “Özellikle hastanelerde Arapça bilen tercüman sıkıntısı yaşanmakta. Suriyeli hastalar dertlerini tam olarak ifade edememekte, teşhis ve tedavi konusunda yetersiz kalınmaktadır. Ayrıca basit adi suçlara karıştığı iddia edilen bazı Suriyeli muhacirlerin yabancılar şubesince sınırdışı edildiği, oysa can güvenliğinin olduğu ülkelere iade yapılmasının hukuken doğru olmadığı bilinen bir gerçektir” dedi.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI BRANŞLAŞMALIDIR

Adana Gönüllü Sivil Toplum Kuruluşlarının Vali Mustafa Büyük ile buluşmasında son olarak sosyal yardımlaşma, SODES, PRODES vb. destek bütçelerinin etkin ve yerinde kullanılması konusu masaya yatırıldı.

Köprü Yardımlaşma Derneği Başkanı Bekir Fevzi Yıldırım konu ile ilgili olarak Adana’ya gelen destek bütçelerinin geri iade edildiğinden yakındı ve sunulan desteklerin de kamu kurumlarına yönlendiğini ifade etti.

Yıldırım konuşmasında, sivil toplum kuruluşları ile daha etkin bir diyalog zemini kurulması halinde çok ciddi ve güzel projelerin hayata geçebileceğinin altını çizdi. Bekir Fevzi Yıldırım, bu konuda proje seçim kurullarında sivil toplum kuruluşlarımızın da temsil edilmesinin önemli olduğuna işaret ettiği konuşmasında, ayrıca sivil toplum kuruluşlarının branşlaşması ve her branşın devletin ilgili kurumu ile işbirliği içinde olması gerektiğini ifade etti. 

Adana Valisi Mustafa Büyük, sivil toplum kuruluşlarını dinledikten sonra yaptığı değerlendirme konuşmasında, toplantının kendisi açısından oldukça verimli olduğunu, dile getirilen sorunlarla ilgili hazırlanan raporları özel olarak inceleyeceğini ve öneriler arasından uygulanabilirliği olanları mutlaka değerlendireceğini ifade etti.