Ülfet Derneği’ne Almanya’dan Ziyaret

0
186

Ülfet Derneği ve Ülfet GEM faaliyetlerini yerinde incelemek isteyen bir grup Alman STK temsilcisi, Ülfet Derneği Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Almanya hükumeti arasında mülteci gençler ile ilgili eğitim ve sosyal çalışmalarda edinilen deneyimlerin paylaşılması amacıyla organize edilen Mülteci Gençler Konusunda Uzman Değişimi Programı çerçevesinde Adana’ya gelen bir grup Alman STK yetkilisi Ülfet Derneği Genel Merkezi’ni ziyaret ederek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Seyhan Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet Tosun nezaretinde derneğe ziyarette bulunan yaklaşık 25 kişilik heyet Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar tarafından karşılandı. Daha sonra, GEM Koordinatörü Gazi Kılıçparlar tarafından Merve Algan Konferans Salonunda kendilerine hazırlanan GEM (Geçici Eğitim Merkezi) faaliyet sunumu yapıldı. Sunumunda dernek olarak Adana'da geçici eğitim merkezi anlamında STK bazında tek olduklarını ve çalışma çeşitliliklerinden bahseden Kılıçparlar, kurumda eğitim alan öğrencilerin var olan kadın ve gençlik çalışmalarıyla birlikte birçok yardım organizesi içerisinde yer aldığının da altını çizdi.

Suriye meselesine Anadolu Platformu olarak farklı bir bakış açısıyla baktıklarını vurgulayan Kılıçparlar, kendilerine destek veren kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti. Yapılan sunumdan oldukça etkilenen ve faaliyetleri olağanüstü diye nitelendiren Alman heyet, daha sonra Gazi Kılıçparlar'a konuya dair sorular yöneltti. Sorulara verilen yanıtların akabinde GEM sınıfları ziyaret edilerek öğrencilerle sohbet edildi.

Mülteci Gençler Konusunda Uzman Değişimi Programı kapsamında çocuk ve gençlik hizmetleri, genç mülteciler yasal ve okul durumları, göç ve göçmen kavramlarının değerlendirilmesi,  genç mültecilere ilişkin uygulama örneklerinin yerinde görülmesi ve genç mültecilere yönelik faaliyet gösteren kurumlara ziyaretler gerçekleştirilerek fikir alışverişi yapılmaktadır.