Ülfet Derneği’nden Referandum Paneli

0
176

Ülfet Derneği ve bir grup Anadolu Platformu üyesi STK, “Referandum Süreci ve Sistem Değişikliği” adlı bir panel düzenledi.

Ülfet Derneği, AKADDER Adana Temsilciliği, ANESİAD Adana Temsilciliği, Anadolu Öğrenci Birliği Adana Temsilciliği, İyilikder Adana Temsilciliği ve Barış Radyo, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile ÇÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Korucu'nun konuşmacı olduğu “Referandum Süreci ve Sistem Değişikliği” aldı bir panel düzenledi. 11 Nisan Salı günü Ülfet Derneği Merve Algan Konferans Salonu’nda düzenlenen panele çok sayıda davetli katılım gösterdi.

Ülfet Derneği Genel Sekreteri Yakup Kölay, moderatörlüğünü yaptığı programın başlangıcında; misafirlerine hoş geldiniz diyerek tarihin bir fırsat ve imkan olduğunun altını çizip üniversite yıllarında yaşamış olduğu konjonktürel baskı ve sıkıntılara kısaca değinerek gelinen noktada var olan siyasi iradenin sağlamış olduğu refah ortamından bahsetti. Anadolu Platformu ve Ülfet Derneği'nin referandum sürecinde yapmış olduğu faaliyetlere de vurgu yapan Kölay, darbelerin ülke ekonomisine vermiş olduğu zararlara da değindi.

Daha sonra sözü alan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan da Anayasa değişikliğinin önemine değinerek muhalefet tarafından yürütülen propaganda sürecinde gerçek dışı beyanlarda bulunduğunu söyleyerek bu gibi ifadelerin etkisini yitirdiğini ve toplumun referandum sürecinde Evet oyu kullanma eğilimine yöneldiğini belirtti. Vatandaşın milli iradesine ipotek konulamayacağını, inançlı kesimin ve ülke ekonomisinin darbe girişimlerinden yara aldığını, ekonomide istikrar sağlamanın yolunun güçlü bir siyasi iradeden geçtiğinin altını çizen başkan Çelikcan, Anayasa değişikliği referandumuna bir yerel yönetici gözüyle açıklık getirdi.

Mahmut Çelikcan'ın akabinde söz alan ÇÜ Hukuk Fakültesi Öğr. Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Korucu ise Anayasa değişikliği referandumuna bir hukukçu bakış açısıyla değinerek teknik bilgiler verdi. Konuşmasının sonrasında da Gazi Kılıçparlar, Serdar Korucu'ya teşekkür plaketi takdim etti.