Ülfet Derneği’nden Bir Günde 5 Ayrı Program

0
202

Ülfet Derneği, AÖB Adana Temsilciliği ve Barış Radyo, Dr. Murat Dağıtmaç’ın konuşmacı olduğu 5 ayrı program düzenledi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Gör. Dijital Bilişim Uzmanı Dr. Murat Dağıtmaç, Ülfet Derneği, AÖB Adana Temsilciliği ve Barış Radyo ortak organizasyonu ile Adana’da bir dizi konferans ve seminer programının konuşmacısı oldu. 10 Nisan 2018 Salı günü gerçekleşen programların ana başlığı ise “Dijital Haçlı Seferleri” oldu.

Bu kapsamda sırasıyla Yüreğir M. Müdafii Fahreddin Paşa Anadolu İHL, Yüreğir 75. Yıl Anadolu Lisesi, Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Ülfet Derneği Genel Merkezi’nde “Dijital Haçlı Seferleri” başlıklı birer sunum yapan Murat Dağıtmaç, Barış Radyo’nun ise canlı yayın konuğu olarak dijital dünyanın serüvenini anlattı, günümüzdeki karşılığına değindi.

İlk olarak Yüreğir Medine Müdafii Fahreddin Paşa Anadolu İHL’de konuşan Dr. Murat Dağıtmaç, interaktif bir sunum yaparak gençlere aktif olarak kullandıkları sosyal medya mecralarının sanıldığının aksine masum olmadığını, iletişimin bir ihtiyaç olduğunu, ama bunun belli sınırlar içerisinde olması gerektiğini, instagram kullanıcılarının % 35’inde narsizm belirtilerinin başladığı ve şu anki eğitim sisteminin dolaylı yollardan hırsız yetiştirdiğini vurgulayarak gençlerin bu alanda da olmaları gerekliliğine değindi. Okul idarecilerinin de katıldığı program sonrasında öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Dağıtmaç, gençleri sosyal medyayı dikkatli kullanmaya davet etti.

İkinci olarak Erdemli Gençlik Projesi’nin uygulanmaya ilk kez başlanacağı Yüreğir 75. Yıl Anadolu Lisesi’nde konuşan Dağıtmaç, burada da istatistiki bilgiler vererek WhatsApp uygulamasının bir hayır kurumu olmadığını, bu programın kullanımıyla birlikte kişisel verilerimizin istihbarat örgütleri tarafından arşivlendiğini, gençlerin bunu göz önünde bulundurarak; dijital ve sosyal medyada kendi kültürleri ve inançları doğrultusunda hareket etmelerinin kendileri açısından doğru olacağını ifade etti.

Dr. Murat Dağıtmaç 75. Yıl Anadolu Lisesi’ndeki seminerin ardından, Çukurova Üniversitesi Akademi Vizyon Kulübü tarafından İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Dijital Haçlı Seferleri” başlıklı konferansın hatibi oldu. Çok sayıda üniversite öğrencisinin katılım gösterdiği program Kur’an tilaveti ile başladı.

Kur’an tilavetinden sonra kürsüye gelen Dağıtmaç, dinleyici kitlesinin seviyesine göre bir sunum gerçekleştirerek kültürümüze uzak yapı ve materyallerden uzak kalınması gerekliliğini yineledi, kendimizi bir anda içerisinde bulduğumuz alandan kaçmayacağımızı ve buna gard alarak alternatif platformlar geliştirmemiz gerektiğini belirtti.

Daha sonra Barış Radyo’nun canlı yayın konuğu olan Dr. Murat Dağıtmaç, dijital dünyanın hayatımıza dahil oluşuna dair serüveni paylaştı. Dağıtmaç, günümüzde kullanılan dijital ve sosyal medya platformlarının arkasında ciddi dizayn sistemlerinin ve istihbari bilgi depolama amaçlarının yattığını dile getirdi. Gençlerin bu alanda hususi çaba göstererek uzmanlaşması ve alternatif çözümlemelerde bulunmalarının gerekliliğinden bahseden Dr. Dağıtmaç, ailelerin çocuklarıyla birlikte sosyal medyayı kontrollü şekilde kullanmaları gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Son olarak Ülfet Derneği Öğretmen Komisyonu tarafından organize edilen konferansta konuşan Dr. Murat Dağıtmaç, istatistiksel verileri eğitimcilerle paylaşarak, öğrenci yetiştirme sürecinde dikkat edilmesi gereken konulara değindi.

Konuşmasının akabinde konuklardan gelen soruları yanıtlayan Dağıtmaç’a Anadolu Platformu Öğretmen Komisyonu Akdeniz Bölge Sorumlusu Resul Yüceli tarafından günün anısına plaket takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz