Ülfet Derneği, Sivil Toplum ve Kamu İş Birliği Zirvesi’ne Katıldı

0
231

Ülfet Derneği ve Anadolu Platformu bileşenleri, Adana’da düzenlenen “Sivil Toplum ve Kamu İş Birliği Zirvesi”ne katılarak faaliyetlerini tanıttı.

Kızılay Adana Şubesi, Adana Yeşilay Şubesi, Birlik Vakfı Adana Şubesi, TÜGVA Adana İl Temsilciliği, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından organize edilen “Sivil Toplum ve Kamu İş Birliği Zirvesi” 22 Kasım Perşembe günü gerçekleştirildi.

Yüreğir Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Sivil Toplum ve Kamu İş Birliği Zirvesi”ne Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra Türk Kızılayı Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yeşilay Genel Müdürü Sultan Işık, TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Çukurova kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsu, İl Emniyet Müdür Vekili Erdal Cilasun, kent protokolü, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Anadolu Platformu Teşkilat Başkanı ve Ülfet Derneği YK Başkanı Gazi Kılıçparlar, Ülfet Derneği Genel Sekreteri ve AÖB Adana İl Danışmanı Yakup Kölay ile Ülfet Derneği Ortaöğretim Komisyonu Başkanı Mehmet Makas da derneği temsilen etkinliğe katılım sağladı.

Vali Demirtaş, katılımcılara hitaben yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Vakıf medeniyetimizin mirası olan STK’lar, eğitim, kültür, sanat, spor ve yardımlaşma gibi pek çok alanda gönüllük esasına göre hizmet veren ve karar mekanizmalarını etkileyen kuruluşlardır. STK’lar bu yönüyle değerlendirildiğinde, kamunun hem en büyük ortağı hem de demokrasi kültürünün vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu noktada kamu ve sivil toplum ilişkilerini temelde çift yönlü ve bir bakıma ‘kazan-kazan’ politikası bağlamına oturtmanın yanlış olmayacağı kanaatindeyim.

Bu meyanda kamunun, STK’lara bakan yönüyle işini ve ödevini iyi yaptığını gözlemliyorum. Gönül ferahlığı ile ifade edebilirim ki kamu kurumlarımızın kapıları, bu kutlu vatana ve bu aziz millete hizmet etmek isteyen bütün STK’lara açıktır. STK’larımız kendi hizmet alanlarına uygun sağlam ve sürdürülebilir projelere odaklanmalı, usulüne uygun projelerle kamu kurumlarımıza müracaat etmelidirler. Bir yol haritası istikametinde açık ve anlaşılır olmalı, ne yapmak istediğini iyi bilmeli; kalite ve kapasite gelişimini sürdürülebilir hale getirmelidirler.

“STK’lara Destek Olmaya Devam Edeceğiz”

Buradan bir kez daha açık yüreklilikle ifade etmeliyim ki Adana Valiliği olarak STK’lara dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de destek olmaya devam edeceğiz. İlimizdeki gelişmenin hızlandırılması, kentimizin rekabet gücünün artırılması ve şehrimizdeki sosyal, kültürel ve ekonomik ortamın iyileştirilmesi açısından stratejik önem taşıyan projelerin hayata geçirilmesi için katkılarınızı bekliyorum.

Yürüteceğiniz çalışmalarla; enerjinizi, geleceğe dair umutlarınızı ve emeğinizi bu şehrin güzel insanları için seferber edeceğinize yürekten inanıyorum. Bu vesile ile zirvenin düzenlenmesine katkıda bulunan ve emeği geçen tüm kesimlere, STK’larımıza, kişi ve kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Şimdiden ‘Sivil Toplum ve Kamu İş Birliği Zirvesi’nden çıkan sonuçların, ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tüm katılımcılara kolaylıklar diliyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

“Suriyelilere Yönelik Çok Büyük Bir İnsani Yükü Kaldırıyoruz”

Zirveyle ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ise Suriye’de 8 yıldır devam eden olayların, tüm dünyaya acı verdiğini ancak en büyük yansımanın da Türkiye’de hissedildiğine dikkat çekerek şunları dile getirdi: “8 yıllık süre boyunca ülke nüfusunun yarısı ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Bugün Türkiye, kendi sınırları içerisinde barındırmış olduğu Suriyeli sığınmacıların dışında, Suriye’nin içerisinde de yaklaşık 4 milyon civarında insana destek vermeye devam ediyor. Çok büyük bir insani yükü kaldırıyoruz. Askeri operasyonlar sonunda terörden temizlenerek güvenli hale gelen bölgelere kalıcı desteklerimiz, altyapı yardımlarımız devam ediyor. İçme suyu, gıda, barınma, sağlık ve eğitim hizmetlerimizi gönüllülük esasıyla sürdürüyoruz.  İnşallah kısa süre içerisinde barış yoluyla bir siyasi yol haritası ortaya çıkar ve Suriye’nin bu acısı biter.”

Konuşmaların ardından Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lütfi Altunsu başkanlığında bir araya gelen Türk Kızılayı, Yeşilay ve TÜGVA temsilcileri bir panel düzenledi. Panelde STK ve kamu işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.